اجتناب از تربیت دانشجویان هنری صرفاً به عنوان صنعتگر و یا تولیدکننده

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، مدیر تشکل های علمی و فرهنگی دانشگاه هنر ضمن تاکید بر اجتناب از تربیت دانشجویان هنری صرفاً به عنوان صنعتگر و یا تولیدکننده، اظهار کرد: هنرمند نیاز به دیده شدن دارد تا خودش را ارتقا داده و تجربیاتش را در اختیار دیگران قرار دهد و اگر این اتفاق رخ ندهد، هنرمندان عملاً تبدیل به صنعتگر می شوند. برای جلوگیری از چنین اتفاقی باید از همان محیط دانشگاه در کنار آموزش هنر به فکر تربیت افرادی خلاق و کارآمد برای آینده این عرصه بود.

اجتناب از تربیت دانشجویان هنری صرفاً به عنوان صنعتگر و یا تولیدکننده

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، شهرام زرگر ضمن بیان این مطلب، در خصوص فعالیت انجمن های علمی و کانون های فرهنگی دانشگاه هنر اظهار کرد: فعالیت های دانشجویی در سطح دانشکده های دانشگاه هنر در قالب انجمن ها و کانون های فرهنگی بسیار فعال و پویا است و دانشگاه هنر بالغ بر 28 انجمن علمی و 5 کانون فرهنگی دارد که متناسب با ظرفیت خود دانشجویان، فعال هستند. علاوه بر این، بالغ بر 8 جشنواره نیز در این دانشگاه در حال برگزاری است و خود دانشجویان هدایت آنها را بر عهده دارند و این جشنواره ها علاوه بر اینکه رویداد فرهنگی هستند، اما با ماهیت آموزشی در رشته های مربوطه فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: همچنین جشنواره های گرافیک دال، جشنواره ژکال، جشنواره مونولوگ (تئاتر)، جشنواره نهال (سینما)، جشنواره گنجینه، جشنواره موسیقی صبا، جشنواره نقره و جشنواره تئاتر عروسکی از جمله جشنواره هایی هستند که در انجمن های مختلف دانشگاه هنر برگزار شده و اغلب تداوم یافته اند.

مدیر تشکل های علمی و فرهنگی دانشگاه هنر در خصوص آینده فارغ التحصیلان این دانشگاه و اشتغال آنها در مشاغل مدیریتی، گفت: مدیریت مقوله ای کاملاً تعیین شامل مواردی همچون برنامه ریزی، نقطه شروع، نقطه هدف، پیگیری درحین برگزاری، آداب دانی، پیگیری های بعد از اختتامیه رویداد هنری، توفیق در جذب حامی مالی و معنوی، کسب رضایت شرکت کنندگان و مخاطبان، دقت و سلامت مالی است و به نظرم در محیط دانشگاهی غیر از موارد تخصصی آموزشی باید در تربیت دانشجویان به منظور مسلح شدن به چنین ابزار و قابلیت هایی کوشا باشیم. وقتی همه این ویژگی ها در فردی جمع شد، پیش برد اهداف سازمان و مجموعه تحت اختیار از سوی مدیر به نحو احسن به انجام می رسد.

وی با بیان اینکه یک هنرمند چند وجه دارد، در نتیجه تنها نباید شرایطی را فراهم کرد که او به فعالیت و تولید پرداخته و به این شکل حرفه ای را پیشه کند تا زندگی خود را اداره کرده و بگذراند، بلکه در وجهی دیگر او باید بتواند به عنوان مدرس تجربیات خود را به هنرجویان و دانشجویان منتقل کند، گفت: با این حساب باید دید که اساساً ما چه اندازه در مراکز آموزش عالی، مراکز آموزش هنری خود، ظرفیت برای جذب مدرسان و کارشناسان هنری برای انتقال تجارب و همچنین تدریس هنری داریم که البته باید گفت متأسفانه به ویژه در شهرستان ها به دلایلی از جمله کسری بودجه و کاهش ظرفیت متقاضیان، این مراکز رو به تعطیلی و غیرفعال شدن هستند که این امر بازار اشتغال هنری را تا حد زیادی کوچک و ناکارآمد می کند.

زرگر ادامه داد: از آنجا که تخصص و اشراف من بیشتر در عرصه هنرهای نمایشی است، لذا به شکل کلی باید به این نکته اشاره کنم که اگر هنرمندان بخواهند در عرصه فعالیت های حرفه ای همچون کارگردانی، بازیگری، موسیقی، طراحی صحنه و... اشتغال داشته باشند، طبیعتاً سرمایه گذار و خریدار هنر باید نهادهای دولتی یا خصوصی باشند که البته نهادهای دولتی فعلاً محدود هستند (صدا و سیما و سازمان سینمایی) و بخش خصوصی هم طبیعی است امکان بهره وری از تمام هنرمندان در تمامی رشته های ممکن را نخواهد داشت.

مدیر تشکل های علمی و فرهنگی دانشگاه هنر در خاتمه با اشاره به راهکارهایی برای اشتغالزایی هنرمندان و فارغ التحصیلان رشته های هنری گفت: برای هر کدام از هنرها بخش خصوصی، دولتی و مردمی همزمان و به سهم خودشان وظایفی دارند که باید ادا شود تا هنرمند دچار عسرت و تنگدستی نشود. البته تنگدستی فقط هم مربوط به مباحث مالی نیست، چراکه خیلی از هنرمندان ممکن است بتوانند خودشان را تأمین کنند، در نتیجه فقط بحث مسایل مالی مطرح نیست و بیشتر توجه به جایگاه و حفظ شأنیت هنر و هنرمند است؛ چراکه هنرمند همچون طاووس است و نیاز به دیده شدن و تحسین شدن دارد و اگر این اتفاق رخ ندهد، هنرمند ارضای روحی نمی شود؛ در یک کلام یک هنرمند نیاز دارد خودش را ارتقا دهد و به عنوان مثال در قالب نمایشگاهی تجربیات خودش را در اختیار دیگران قرار دهد، شاگرد تربیت کند و اگر این اتفاق رخ ندهد، هنرمندان عملاً تبدیل به صنعت گر می شوند و این امر جای نگرانی دارد. ما نباید با عملکرد ناصحیح هنرمندان را صرفاً تبدیل به صنعتگر کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اجتناب از تربیت دانشجویان هنری صرفاً به عنوان صنعتگر و یا تولیدکننده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجتناب از تربیت دانشجویان هنری صرفاً به عنوان صنعتگر و یا تولیدکننده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید