الگوبرداری اشتباه فوتسال ایران از برزیل

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، تیم ملی فوتسال ایران قرار است هر ساله 6 بازی ثابت با 6 تیم خاص داشته باشد؛ اتفاقی که این تیم را اسیر تکرار خواهد نمود.

الگوبرداری اشتباه فوتسال ایران از برزیل

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، تورنمنت چهارجانبه فوتسال این روزها در تبریز درحال برگزاری است و تیم ملی فوتسال ایران به همراه ژاپن، بلاروس و اوکراین با یکدیگر به رقابت می پردازند. این تورنمنت که همچون تورنمنت اصفهان توسط عباس ترابیان هماهنگ گردیده است، قرار است به صورت تورنمنتی ثابت، هر ساله در تبریز برگزار گردد.

ترابیان به عنوان رئیس کمیته فنی فوتسال این خبر را اعلام نموده و از موافقت سه تیم ژاپن، بلاروس و اوکراین با تثبیت تورنمنت تبریز و برگزاری آن در آبان هر سال خبر داده است. پیش تر نیز ثبت تورنمنت اصفهان با حضور چهار تیم قزاقستان، روسیه، آذربایجان و ایران اعلام گردیده بود اما طرح این ایده از چند جهت با ایراداتی همراه است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

1- ثبت یک تورنمنت با تیم های خاص در هیچ کجای دنیا مرسوم نیست. شاید ایده مطرح گردیده، الگوبرداری گردیده از گرندپری برزیل باشد اما این تورنمنت نیز هر ساله با تیم های متفاوتی برگزار می گردد و تنها ایران است که به صورت ثابت در آن حضور پیدا می نماید.

2- برگزاری بازی های تکراری با فقط شش تیم خاص، نمی تواند انتظارات کادرفنی را از مسابقات تدارکاتی برآورده کند و منجر به پر شدن تقویم تیم ملی خواهد شد چرا که برگزاری این دو تورنمنت، مجموعا شش بازی را برای فوتسال ایران در سال به ارمغان خواهد آورد و عملا فرصت دیگری برای رویارویی با سایر تیم ها نمی ماند.

3- انتخاب و چیدمان تیم های دو تورنمنت اصفهان و تبریز تمام قاره ها را پوشش نمی دهد. به عنوان مثال شاید کادرفنی تیم ملی در برهه ای با توجه به حریفان پیش رو در دیدارهای رسمی، احتیاج به برگزاری بازی با تیم هایی از قاره آفریقا یا آمریکای جنوبی داشته باشد. درحالی که تیم های انتخاب گردیده برای این دو تورنمنت تنها از دو قاره آسیا و اروپا هستند.

4- تورنمنت های اصفهان و تبریز با وجود تثبیت شدن، هنوز برای دومین بار برگزار نگردیده اند و با توجه به برخی موضوعات، نمی توان برنامه تیم ملی را به خاطر این مسابقات پر کرد. یکی از این مسائل، نبود جذابیت مالی برای تیم های دعوت گردیده است چرا که بر خلاف مسابقات دیگر همچون جایزه بزرگ برزیل و چین، جایزه ای برای تیم قهرمان در تورنمنت اصفهان و تبریز درنظر گرفته نگردیده است. حتی تکرار این مسابقات در این دو شهر نیز نمی تواند قطعی باشد چرا که به عنوان مثال مسئولان تبریز سال جاری به خاطر نام گذاری شهرشان به عنوان شهر گردشگری دنیا اسلام در سال 2018 علاقه مند به میزبانی از این مسابقات بوده اند و شاید سال آینده رغبتی به برگزاری آن نداشته باشند.

به نظر می رسد ضعف شدید روابط بین الملل فوتسال ایران و ناکامی در مراوده با تیم های بزرگ دنیا، باعث گردیده مسئولان کمیته فوتسال، راه راحت تری را در پیش گرفته و ترجیح دهند حالا که تیم های خارجی در ایران حضور دارند، جواب مثبت آن ها را برای چند سال دیگر هم بگیرند!

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "الگوبرداری اشتباه فوتسال ایران از برزیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الگوبرداری اشتباه فوتسال ایران از برزیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید