انتشار روایت تصویری سعید کیایی از مجالس روضه زنانه تهران

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، تازه ترین کتاب سعید کیایی عکاس، نویسنده و پژوهشگر در قالب مجموعه ای از تصاویر وی از روضه های زنانه با عنوان دهم ماه منتشر شد.

انتشار روایت تصویری سعید کیایی از مجالس روضه زنانه تهران

کیایی در این کتاب تصاویر از مجالس روضه های زنانه در تهران را که در فاصله سال های 1389 تا 1393 گرفته شده است در قالب 72 صفحه گردآوری نموده است و انتشارات خیمه نیز آن را با قیمت 10 هزار تومان منتشر شده است.

به گفته کیایی برای انتشار این کتاب وی با بانیان حدود 120 مجلس صحبت نموده است و در نهایت تنها 11 مجلس به وی اجازه دادند که به عکاسی از آنها بپردازد. و در این 11 مجلس نیز حداقل 3 دقیقه تا حداکثر 20 دقیقه اجازه عکاسی داشته و به طور عموم هم بین 5 تا 7 دقیقه برای این کار وقت گذاشته است.

نفیسه مرشدزاده سردبیر سابق ماهنامه داستان همشهری در بخشی از مقدمه ای که برای این کتاب نوشته است آورده است:

تصویر عمومی و سطحی از روضه زنانه، پیرزن هایی است دورتا دور یک اتاق که صلواتی کشیده و طولانی می فرستند، چایی به دست، به زن میان سالی که نصیحت می نماید یا در میکروفون زده زیر صدایش گوش می نمایند و تک مصرع نوحه زن را با صدایی جیغ دم می گیرند.

این تصویر مدت هاست به همین شکل مانده و به روز نشده و بر اساس همین تصویر و از نظر همان قضاوتگران سطحی، عمر این مجالس زنانه به اندازه به جامانده عمر همان پیرزن هاست، قدیمی ها که بمیرند این شکل هم با آن ها می میرد. از نظر آن ها در سال های آینده و با تغییرات جامعه این مجالس سرانجام می یابند. اما واقعیت چیز دیگری ست.

کتابی که پیش روی شماست، تنها یک مجموعه عکس نیست؛ بلکه رویکردی پژوهشی به زندگی روزمره زنان ایران (با نگاه به زنان تهرانی) با تأکید بر تحلیل شکل و سازوکار حضور آنان در مراسم های روضه خوانی و نشست های مذهبی خصوصیِ خانگی دارد. در کتاب حاضر، حضور زنان را در اجتماعاتی که مختص به آن هاست و خود مدیریتش را بر عهده دارند، به تماشا می نشینیم.

سعید کیائی، متولد مردادماه 1362 درتهران است. او در مقطع فوق لیسانس ارتباطات علوم اجتماعی تحصیل نموده است و به عنوان عکاس، مدرس عکاسی، نویسنده، پژوهشگر در حوزه های عکس و ادبیات داستانی فعالیت دارد.

او از سال 82 همزمان با فعالیت در حوزه ادبیات و کتاب، به عکاسی روی آورد و پس از دوره ای فعالیت در حوزه عکاسی گردشگری، عکاسی تئاتر، گرایش جدی تری به عکاسی مستند در خود دید. در سال 91 مستند زندگی روی آب او به عنوان بهترین مالتی مدیای سال در جشنواره عکس خبری سال ایران انتخاب شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "انتشار روایت تصویری سعید کیایی از مجالس روضه زنانه تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار روایت تصویری سعید کیایی از مجالس روضه زنانه تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید