جزایر پرنس کجاست؟

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، جزایر پرنس

استانبول از بهترین شهر های ترکیه است. در سفر به ترکیه اگر قصد جزیره گردی دارید باید به استانبول بروید. استانبول مجموعه جزایری دارد که به آن ها جزایر پرنس گفته می شود. دلیل نام دریافت پرنس برای مجموعه جزایر این است که اشراف، شاهزاده ها و حتی ملکه ها از دوره روم تا بعد از دوره بیزانس به جزایر تبعید شدند تعداد این جزایر 9 تاست. 5 تا از جزیره ها به نام های صدف آدا، سیوری آدا، یاسی آدا، تاوشان آداسی، وُردونوس آداسی غیر قابل بازدید هستند. 4 تا از آن ها به نام های بیوک آدا، بورگاز آدا، هیبلی آدا، و کینالی آدا امکان گردشگری را دارند. این جزایر کم جمعیت هستند. جمعیت جزایر در بعضی فصل ها بیشتر و در فصل های دیگر کم تر است. معمولا در فصل سرد سال جمعیت جزایر کم تر است.

جزایر پرنس کجاست؟

جزایر قابل گردشگری پرنس

1.جزیره بیوک آدا

جزیره بیوک آدا بزرگترین جزیره از جزایر پرنس است. این جزیره 5.4 کیلومتر مربع وسعت دارد. جمعیت بیوک آدا 40.000 نفر است. در بیوک آدا دو تپه بلند وجود دارد. یوجه تپه بلندترین نقطه در جزیره بیوک آداست. ساختمان ها و عمارت های زیبا بیوک آدا در قسمت شمالی جزیره هستند. قسمت جنوبی جزیره بیوک آدا جنگل های کاج است. بناهای تاریخی بیوک آدا عبارتند از: کلیسای اَیایورگی، کلیسا آیروس، مسجد حمیدیه، خانه تاریخی رِشات گول تِکین و بنای چوبی یتیم خانه یونانی ها. این بناها از بهترین جاذبه های جزیره بیوک آدا هستند. امکان بازدید از این بناهای ارزشمند جزیره بیوک آدا برای گردشگران وجود دارد.

2.هیبلی آدا

هیبلی آدا دومین جزیره از جزایر پرنس است. این جزیره 2.35 وسعت دارد. میانگین جمعیت آن در سال 5500 نفر است. این تعداد در تابستان به 30000 نفر می رسد. یونانی ها به این جزیره هالکی می گویند. هالکی به معنای مس است. در گذشته معادن مس در این جزیره وجود داشته است. در این جزیره تپه هایی وجود دارند. ترک ها به این تپه ها هابیلی می گویند. Değirmen Tepesi بلندترین تپه این جزیره 136 متر ارتفاع دارد. این تپه در قسمت شمالی جزیره واقع شده است. Köy Tepesi دومین تپه با ارتفاع 128 متر و بالتاکائوژلو تپه دیگر هیبلی آداست که ارتفاع آن 98 متر است. Ümit Tepesi کم ارتفاع ترین تپه جزیره است. ارتفاع این تپه 85 متر است. خانه های ساکنان هیبلی آدا بین این دره ها قرار دارند.

3.ز

بورگازآدا سومین جزیره بزرگ از مجموعه جزایر پرنس است. این جزیره 1.5 کیلومتر مربع وسعت دارد. جمعیت آن 1500 نفر است. در ماه تابستان جمعیت این جزیره به 15000 نفر می رسد. در گذشته این جزیره را پَنورموس می گفتند. بورگازآدا در دوران بیزانس آنتیگون نام داشته است. هنوز هم برخی از یونانی ها به آن آنتیگون می گویند. در مرکز جزیره تپه ای به نام عیسی تپه وجود دارد. ارتفاع این تپه 170متر است.

4.کینالی آدا

این جزیره 1356 کیلومتر وسعت دارد. کوچکترین جزیره از بین 4 جزیره پرنس که به روی گردشگران باز است. یونانی ها به این جزیره پِروتی proti می گویند. در جزیره کینالی سه تپه وجود دارد. بلندترین آن تپه چنار به ارتفاع 115 متر است. جمعیت آن در زمستان و تابستان تفاوت چشمگیری دارد. در زمستان 300 نفر و در تابستان 15000 نفر در کینالی آدا زندگی می کنند.

جزایر غیرقابل گردشگری پرنس

1.جزیره صدف آدا

کوچترین جزیره از جزایر پرنس است. وسعت آن 1100*1300 متر است. این جزیره هم در دوره بیزانس محلی برای تبعید بوده است. داماد فرید پاشا از وزیران دوره عثمانی از مشهور ترین افرادی بود که به این جزیره تبعید شد. او در زمان امپراتوری مراد سوم دوازدهمین سلطان امپراتوری عثمانی بود. فرید پاشا در زمان تبعیدش در این جزیره درختان زیتون زیادی کاشت. اما در جنگ جهانی اول بیشتر این درختان قطع شد. بعدها نوه های داماد فرید پاشا سعی کردند جزیره صدف آدا را به شهرکی تبدیل کنند. هدف آن ها از ساختن این شهرک محلی برای زندگی افراد نخبه بود. آن ها تعاونی مسکن تاسیس کردند و ویلاهایی در این جزیره ساختند. کاشت درختان زیاد از دیگر اقدامات آن ها در صدف آدا بود.

2.جزیره سیوری آدا

سیوری آدا جزیره ای کوچک از جزایر پرنس است. این جزیره نیز در گذشته محل تبعید بوده است. در گذشته راهبان هم در این جزیره کوچک حضور داشته اند. بقایای صومعه قدیمی سیوری آدا را هنوز در این جزیره می توان دید.

از سال 1911 سگ های ولگرد را از استانبول به این جزیره خالی از سکنه می آوردند. گفته می شود در آن زمان صدای پارس سگ های این جزیره در استانبول به گوش می رسید. مردم خیلی از این کار مسئولین استانبول ناراضی و ناراحت بودند.

3.جزیره یاسی آدا

جزیره کوچک جزایر پرنس است. در شمال این جزیره یک بندر کوچک وجود دارد. در گذشته این جزیره نیز به عنوان تبعیدگاه بوده است. در سال 1859سفیر انگلیس در استانبول این جزیره را خریداری کرد. او کشاورزی را در یاسی آدا گسترش داد. قلعه و بنا های دیگر را در این جزیره ساخت. بعدها این جزیره به اسماعیل پاشای مصری فروخته شد. اسماعیل پاشا به آبادانی در این جزیره علاقه مند نبود. در سال 1974 یاسی آدا را نیروی دریایی خریداری کرد. نیروی دریایی یک مرکز آموزش دریایی مدرن در این جزیره تاسیس کرد.

4.جزیره تاوشان آداسی

جنوبی ترین جزیره از جزایر کوچک پرنس است. این جزیره دورترین جزیره به استانبول هم محسوب می شود. فاصله جزیره تا استانبول 13.5 مایل دریایی است. این جزیره صخره ای است. پوشش درخت در این جزیره دیده نمی شود. یک تپه 40 متری در این جزیره وجود دارد. دلیل نامگذاری این جزیره وجود خرگوش های زیاد بوده است. در زبان ترکی به خرگوش تاوشان (TAVŞAN) می گویند. جزیره تاوشان مسکونی نیست.

5.جزیره وُردونوس آداسی

وُردونوس آداسی یک جزیره کوچک صخره ای از جزایر پرنس است. در این جزیره بقایای صومعه دوران بیزانس قرار گرفته است. فانوس دریایی دیگر بنای تاریخی این جزیره است.

منبع: دالاهو

به "جزایر پرنس کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزایر پرنس کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید