خبرنگاران کوزه شکسته!

وقتی خبرنگاری به دلیل سانحه ای یا یک عارضه جسمی کارش به بیمارستان و اغماء و از آن فراتر می کشد، باز بحث کهنه بیمه خبرنگاران به یک چالش تبدیل می گردد؛ خبرنگارانی که خود را موظف می دانند همه مسائل سایر قشرها را پیگیری و رفع نمایند اما خودشان مصداق کوزه گرانی هستند که از کوزه شکسته آب می خورند.

خبرنگاران کوزه شکسته!

همین چند روز پیش، اعلام شد یکی از خبرنگاران فرهنگی و هنری که سابقه چندین سال فعالیت در این حوزه را در کارنامه حرفه ای خود دارد، به دلیل افزایش قند خون به کما رفته است. در این میان برخی از همکاران رسانه ای او اعلام نموده اند که او از حدود شش ماه پیش حقوقش را دریافت ننموده و طبعا حق بیمه اش هم واریز نشده؛ تا آن روز که رسانه محل کار این خبرنگار متوجه وضعیت سلامتی او در بیمارستان شد و خودش را ملزم به پرداخت کرد.

او تنها خبرنگاری نیست که از دریافت حق بیمه یا حقوق خود محروم بوده است؛ بسیاری دیگر از خبرنگاران و بویژه خبرنگاران رسانه های مکتوب در این مدت اخیر با این مشکل روبرو بوده اند.

مشکل بیمه خبرنگاران موضوع جدیدی نیست و سال هاست که راهکار قطعی آن از دولتی به دولت دیگر منتقل می گردد و همواره نیز با وعده هایی همراه بوده که با وجود عملی شدن بخشی از آنها، باز هم گره بزرگی از این مشکل را باز ننموده است.

در دوره ای بخشی از یارانه رسانه ها به وسیله پرداخت حق بیمه شان به آن ها پرداخت شد و در مقطع هایی بیشتر هم به همان شیوه سنتی واریز هزینه بیمه خبرنگاران به سبد یارانه مستقیم مدیران مسؤول؛ در مقابل، مدیران موظف باشند که نیروهای خودشان را بیمه نمایند اما اینکه چقدر مدیران مسؤول خود را موظف به انجام این امر و چقدر موضوع پیگیری خواهد شد، موضوعی است که شاید به راحتی قابل تشخیص نباشد.

این درحالی است که یکی از مهمترین دلایل بیمه نشدن برخی خبرنگاران در این سال ها، ارتباط مستقیم با مدیران مسؤول است که به مرور زمان باعث ایجاد راه های فرار مدیران از پرداخت حق بیمه خبرنگاران شده است.

به نظر می رسد در راستای پیگیری همین موضوع بود که معاونت مطبوعاتی تصمیم گرفت با دعوت از یک کارشناس بیمه کوشش کند با خبرنگاران ارتباط مستقیم داشته باشد. اما سوال اینجاست که شنیدن دغدغه ها و مسائل خبرنگاران چه تضمینی برای برخورد با مدیران مسؤول متخلف و احیانا توبیخ آنها خواهد بود؟ و اینکه آیا اصلا کسی در لایه های اداری خود را در قابل شرایط نامطلوب بیمه خبرنگاران مسئول می داند؟

چندی پیش محمد سلطانی فر در گفت وگویی با خبرنگاران درباره شرایط بیمه خبرنگاران و نتایج جلساتی که با این موضوع در معاونت مطبوعاتی برگزاری شده است، شرح داد: در سال های 95 و 96 بیمه خبرنگاران را معاونت مطبوعاتی بر عهده گرفته بود؛ بر این اساس هر رسانه ای لیستی را به معاونت مطبوعاتی تحویل می داد و معاونت نیز بخشی از بیمه خبرنگاران را پرداخت می کرد. این مبلغ برای خبرنگاران 23 درصد و برای غیرخبرنگار 11 درصد بود.

او ادامه داد: اما این طرح خلأ هایی داشت؛ برخی از رسانه هایی که سهمیه بیشتری داشتند افراد دیگری را به غیر از خبرنگاران به لیست بیمه اضافه می کردند و معاونت مطبوعاتی پول بیمه آنها را پرداخت می کرد. این در حالی بود که رسانه های بزرگتری مثل خبرنگاران می گفتند چرا سهم ما کم است. این بی عدالتی و موارد دیگر باعث شد که ما موضوع بیمه را که جزو وظایف کارفرما و مدیران مسؤول است به عهده خودشان بگذاریم، این بودجه را در یارانه آنها در نظر بگیریم و آنها را موظف کنیم که خودشان نیروهایشان را بیمه نمایند.

معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام نمود: از طرفی چون می دانستیم که سال جاری و سال های آینده از لحاظ بیماری سال های خوبی نخواهد بود بیمه تکمیلی را برای خبرنگاران در نظر گرفتیم. بر این اساس کلیه خبرنگارانی که عضو صندوق هنر باشند، تماما عضو بیمه تکمیلی می شوند که حدود دو سوم هزینه های درمان آنها را ما به عنوان صندوق هنر و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت می کنیم. بیمه هنر یاری زیادی به روزنامه نگاران می نماید و از آنجا که شامل افرادی می شوند که باید بیمه پایه داشته باشند مدیران را موظف می نمایند که نیروهایشان را بیمه نمایند. همچنین این بیمه به خانواده خبرنگاران نیز تعلق می گیرد.

سلطانی فر درباره تعهد معاونت مطبوعاتی در قبال بیمه خبرنگاران، یادآور شد: رسانه ها دیگر موظف نیستند که به ما لیست بدهند و خودشان موظفند نیروهایشان را بیمه نمایند. دیگر مدیران مسؤول در قبال نیروهایشان متعهد هستند و نه معاونت مطبوعاتی.

طبعا در چنین شرایطی این پرسش مطرح می گردد: آیا این بهترین روش است؟ اگر آری، تاکنون چنددرصد از مطلوبیت آنالیز شده که از این طریق به دست آمده است؟

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خبرنگاران کوزه شکسته!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کوزه شکسته!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید