سی ان ان : ایران و کره شمالی در اولین روز 2020 یقه ترامپ را گرفتند

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، بحران ایران و کره شمالی در نخستین روز از سال جدید و سال انتخاب مجدد ترامپ، یقه او را گرفت.

سی ان ان : ایران و کره شمالی در اولین روز 2020 یقه ترامپ را گرفتند

دونالد ترامپ به طورغیرمنتظره در اولین روز سال جدید (2020) که نخستین روز سال انتخابات آمریکا (انتخابات آبان 1399) نیز هست، با تشدید 2 بحران همزمان در عرصه سیاست خارجی آمریکا روبرو شده است؛ ایران و کره شاقتصادی.

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی وب سایت شبه خبری سی ان ان آمریکا با انتشار تحلیلی در این باره نوشت: هر دو بجران جان آمریکایی ها را در معرض خطر قرار داده و می تواند وزن سیاسی سنگینی بر انتخابات آمریکا در سال جاری میلادی بیندازد.

پس از حمله روز سه شنبه 10 دی به ساختمان سفارت آمریکا که در تلافی بمباران مواضع نیروهای شبه نظامی تحت حمایت تهران انجام شد، تقابل آمریکا با ایران به سطح جدید وخطرناکی رسید.

در همین حال، کیم جونگ اون رهبر کره شاقتصادی هم در نخستین روز از سال 2020 هشدار داد کره شاقتصادی به زودی سلاح استراتژیک جدیدی را آزمایش خواهد کرد.

این سلاح می تواند آزمایش یک موشک بالستیک قاره پیما با قابلیت حمل کلاهک هسته ای باشد که قادر است خاک ایالات متحده آمریکا را در معرض تهدید قرار دهد، این اقدام احتاقتصادی کره شاقتصادی می تواند رابطه شخصی عاشقانه ترامپ - کیم جونگ اون را به سرعت به شرایط خطرناک جدید تبدیل کند.

چالش های در حال تشدید عرصه سیاست خارجی ترامپ که در اثر سیاست های بحث برانگیز او در 3 سال گذشته ایجاد شده می تواند موقعیت سیاسی او را در سال پایانی دوره اول (سال انتخابات) تحت تاثیر قرار دهد.

نخستین نگرانی ترامپ از ناحیه ایران است. او اکنون به جمهوری اسلامی هشدار می دهد که هرگونه تهدید جدید برای آمریکایی ها یا حمله به اهداف ایالات متحده می تواند عواقب شدیدتری برای تهران داشته باشد و حملات آمریکا را به مواضع طرفداران ایران تشدید کند.

ترامپ در کاخ سفید/ عکس آرشیوی/ سی ان ان

سی ان ان در ادامه نوشت: از بسیاری جهات، حمله به سفارت آمریکا در بغداد - که به دنبال حملات انتقامی ایالات متحده به شبه نظامیان شیعه عراقی انجام شد - نتیجه تقریباً اجتناب ناپذیر سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ علیه ایران است.

منتقدان مدتهاست هشدار می دهند که سیاست های نمایشی ترامپ در قبال ایران و کره شاقتصادی ظاهراً برای پیشبرد موقعیت سیاسی خود او اتخاذ شده است و نه ارزیابی هوشیارانه تر از اهداف سیاست خارجی آمریکا و در نهایت می تواند نتایج معکوسی در پی داشته باشد.

تصمیم ترامپ به خروج از توافق هسته ای ایران (برجام) - به عنوان میراث دولت اوباما با وجود پای بندی کامل تهران به این توافق - و احیای تحریم ها باعث ایجاد بحران اقتصادی نگران کننده در ایران شده است.

واشنگتن (دولت ترامپ) می گوید توافق هسته ای یکی از بدترین توافق ها در تاریخ بود زیرا مانعی در پیشرفت برنامه موشکی ایران ایجاد نمی کرد و آنچه را که ایالات متحده به عنوان فعالیت های مخرب و پشتیبانی ایران از تروریسم در همسایگی خود می داند محدود نکرده است. استراتژی ترامپ با این فرض بنا شده که رژیم تهران در نهایت سقوط خواهد کرد یا اینکه ایران برای پذیرش یک توافق هسته ای به مراتب سخت تر از برجام پای میز مذاکره باز خواهند گشت.

با وجود بروز برخی اعتراضات و تظاهرات ضد دولتی در ایران طی این 2 سال، بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که هیچ نشانی از سقوط حکومت (ایران) وجود ندارد. در حقیقت، شواهد بیشتری وجود دارد مبنی بر این که رویکرد تندروانه ترامپ باعث می شود ایران کاملا برعکس هدف آمریکا در منطقه، جنگ طلب تر شود و رویکرد تهاجمی تری را در پیش گیرد.

سناتور دموکرات باب منندز عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا در این رابطه گفته است: در حالی که دولت ترامپ سیاست فشار حداکثری را علیه ایران در پیش گرفته، نتایج این سیاست تا به امروز، تهدیدهای بیشتری علیه تجارت بین المللی، تقویت حملات گروه های شبه نظامی حامی ایران علیه مواضع آمریکا در منطقه و اکنون مرگ یک شهروند آمریکایی در عراق (در اثر حمله به پایگاهی نظامی در نزدیکی کرکوک) بوده است.

در پاسخ به سیاست دولت ترامپ که توسط تندروهایی مانند مایک پومپئو تدوین می شود، ایران فعالیت هسته ای خود را از سر گرفته و اجرای برخی از تعهدات برجامی خود را معلق کرده است.

سی ان ان در ادامه نوشت: اعتراضات مقابل سفارت ایالات متحده در بغداد می تواند نتیجه مشابهی با ماجرای بحران گروگانگیری اعضای سفارت آمریکا در تهران در نوامبر سال 1979 به بار آورد که منجر به یک دوره ای شدن ریاست جمهوری جیمی کارتر شد.

حمله و ورود به سفارت آمریکا در بغداد/ آسوشیتدپرس

عبرت سیاسی دریافت از آن تحقیر تاریخی کار سختی نیست و بهتر است در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر 2020 به ذهن ترامپ برسد.

با این وجود، ترامپ بسیار غیرقابل پیش بینی است. او ممکن است با گذشت چند روز پس از این اوضاع پرتنش، درس های سیاسی معمول را از این حادثه نگیرد.

اعتراضات کنونی در مقابل سفارتخانه آمریکا در بغداد یادآور آسیب پذیری بالای سربازان آمریکایی و دیپلمات های واشنگتن در کشوری است که اهرم نفوذ کمی درون آن دارند و به نظر می رسد تهران به دنبال پیروزی در نبرد نفوذ با آمریکا در عراق نزدیک به 17 سال پس از سرنگونی رژیم صدام حسین است.

در چنین شرایطی، با توجه به مخالفت بنیادی ترامپ با ایده استقرار پایگاه های بزرگ آمریکا در خاورمیانه، غیرمنتظره نخواهد بود که او به یکباره تصمیمی ناگهانی بگیرد و همه آمریکایی ها را از این منطقه به خانه بازگرداند.

چنین کاری ترامپ را در سال انتخابات در مظان اتهام تسلیم شدن در برابر ایران قرار خواهد داد - هرچند او می تواند این اقدام را به عنوان پیروزی جلوه دهد، زیرا این اقدام عمل به وعده انتخاباتی اوست.

روز سه شنبه 10 دی ایران از تنش به وجود آمده در مقابل سفارت آمریکا در بغداد برای تحکیم مزیت (نفوذ بیشتر) خود نسبت به واشنگتن در عراق بهره برد و عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با محکوم کردن اقدام آمریکا در حمله به مواضع شبه نظامیان حشد الشعبی گفت: چگونه و بر چه پایه ای توقع دارید که مردم عراق در برابر همه این جنایات سکوت کنند؟

سی ان ان سپس در تحلیل رویکرد اخیر رهبر کره شاقتصادی نیز نوشت: به نظر می رسد بازگشت کره شاقتصادی به رویکرد تهاجمی، نشانی از ناامیدی از سه دیدار چهره به چهره بین ترامپ و کیم است؛ 3 دیدار (نمایشی) که از نظر کره شاقتصادی هیچ گونه تسکین و کاهشی در زمینه تحریم های آمریکا در پی نداشته است.

اگر سیاست ترامپ در قبال کره شاقتصادی جواب ندهد و دولت پیونگ یانگ اقدام به آزمایش دوباره موشکی و هسته ای کند، ترامپ بیشتر بازنده خواهد بود زیرا ادعا و وعدۀ متوقف کردن آزمایش موشکی و هسته ای پیونگ یانگ، از محورهای اصلی مانور او در عرصه سیاست خارجی برای انتخابات 2020 است.

دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در مرز دو کره/ عکس آرشیوی/ سی ان ان

رویکرد دیپلماتیک ترامپ در قبال کره شاقتصادی علیرغم امتیازاتی که در دیدار با کیم و متوقف کردن تمرینات نظامی ایالات متحده و کره جنوبی داده، تا به امروز هیچ پیشرفت عملی در عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح هسته ای در پی نداشته است.

پیش بینی واکنش رئیس جمهوری آمریکا در صورت انجام یک آزمایش تحریک آمیز موشکی و هسته ای کره شاقتصادی سخت است.

بازگشت به لفاظی قبلی آتش و خشم رئیس جمهور را نمی توان از نظر دور داشت.

رهبر کره شاقتصادی سه شنبه گفت: اگر ایالات متحده به سیاست خصمانه خود نسبت به این کشور ادامه دهد، هرگز به هدف خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره دست نخواهد یافت. او همچنین خاطرنشان کرد که جهان در آینده نزدیک شاهد سلاح استراتژیک جدیدی خواهد بود و به عنوان نشانه ای مبنی بر اینکه کره شاقتصادی به زودی می تواند آزمایش تسلیحات هسته ای را از سر بگیرد، گفت: کشورش دیگر نباید درباره ممنوعیت تسلیحات هسته ای احساس خودتحمیلی کند.

پومپئو عصر سه شنبه 10 دی در مصاحبه با فاکس نیوز گفت که گزارش هایی از تهدید را دیده است اما امیدوار است که رهبر کره شاقتصادی در نهایت تصمیم صحیحی را اتخاذ کند.

ترامپ هم سه شنبه شب نسبت به آینده دیپلماسی با کره شاقتصادی ابراز خوشبینی کرد. او با اشاره به تهدید هدیه کریسمس کره شاقتصادی گفت: از نظر او کیم جونگ اون مرد عمل به وعده هایش است و او امیدوار است هدیه کریسمس کره شاقتصادی یک گلدان زیبا باشد.

-

بیشتر بخوانید:

دیدار تاریخی رهبران کره شاقتصادی و آمریکا: اون و ترامپ دست دادند (+عکس)

سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط سپاه (+مشخصات و جزئیات پهپاد)

وزیر دفاع سابق آمریکا: باید جواب ایران را می دادیم

-

منبع: عصر ایران

به "سی ان ان : ایران و کره شمالی در اولین روز 2020 یقه ترامپ را گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سی ان ان : ایران و کره شمالی در اولین روز 2020 یقه ترامپ را گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید