شرکت ملی مس، آماده شروع نخستین پروژه فراوری کنسانتره مس در استان یزد

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، قائم مقام ایمیدرو خاطرنشان کرد: شرکت ملی مس، آماده شروع عملیات اجرایی نخستین پروژه فراوری کنسانتره مس در استان یزد است.

شرکت ملی مس، آماده شروع نخستین پروژه فراوری کنسانتره مس در استان یزد

به گزارش خبرگزاری وبلاگ اخبار تکنولوژی به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، عباس نعیمی در جلسه پایش اقدامات انجام شده در راستای تفاهم نامه توسعه بخش معدن و صنایع معدنی استان یزد ضمن تشکر از مسئولان بابت پیگیری و اجرای مصوبات در این استان، گفت: مسئولان استان یزد تعهد دادند با تشکیل جلسه کار گروه اقدام تا 10 روز آینده، مجوز اجرای احداث کارخانه کنسانتره در این استان را صادر نمایند.

وی ادامه داد: شرکت ملی مس نیز به محض دریافت مجوز، عملیات اجرایی را شروع می نماید. اکنون تجهیزات و مدار خردایش کارخانه فراوری کنسانتره مس با ظرفیت 72 هزار تن و به ارزش 51 میلیون یورو توسط شرکت مذکور خریداری شده است.

قائم مقام ایمیدرو گفت: پروانه بهره برداری معدن مس دره زرشک با اعتبار 20 ساله (پس از تجهیز کارخانه) دریافت شده است. همچنین، زمین مورد احتیاج (518 هکتار) در منطقه دره زرشک خریداری و قرارداد تامین برق مورد احتیاج (34 مگاوات) با اداره برق استان منعقد شده است.

وی ادامه داد: برای تامین آب نیز 2 حلقه چاه با دِبی 35 لیتر بر ثانیه خریداری و مجوز کاربری نیز دریافت شده است.

راه اندازی سرب و روی مهدی آباد در نیمه نخست شهریور آینده

نعیمی با اشاره به پیش بینی راه اندازی طرح سرب و روی مهدی آباد در نیمه نخست شهریور سال آینده گفت: این طرح اکنون 34 درصد پیشرفت دارد. دلیل تاخیر در اجرا، توقف فعالیت شرکت خارجی به دلیل شیوع کرونا بود.

وی اضافه کرد: اکنون کار با سرعت در حال اجراست. همه تجهیزات، خریداری شده یا در حال ساخت است. بخش بیشتر تجهیزات سنگ شکن، آسیا و مخازن سلول ها تا آخر پاییز نصب می گردد. در زمینه تامین آب این طرح، 100 کیلومتر خط انتقال آب احداث شده و برای تامین برق، تجهیزات زیرساختی نظیر ترانس خریداری شده است.

14 محدوده اکتشافی در آستانه دریافت پروانه

قائم مقام ایمیدرو با اشاره به اجرای عملیات مطالعات پهنه های اکتشافی به وسعت بیش از 28 هزار کیلومتر مربع در استان یزد، توضیح داد: مطالعات این محدوده اکتشافی در قالب 2 پهنه ایران مرکزی و دره شیر انجام شده و به ترتیب 31 و 10 محدوده امیدبخش شناسایی شده است.

وی اضافه کرد: از میان محدوده های ایران مرکزی، 14 محدوده در آستانه دریافت پروانه اکتشاف و سایر مجوزها است.

اقدام کلینیکی برای 31 معدن

نعیمی درباره اقدامات انجام شده در استان یزد در راستای طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک گفت: پایش استانی توسط مشاور طرح بر روی 121 معدن شامل مزیت های استانی معادن سنگ آهن، سیلیس، مس، سرب و روی، خاک های صنعتی و معادن زغال سنگ در قالب 19 بلوک معدنی انجام شده است.

وی اضافه کرد: در هدفگذاری این طرح در سال 99، فعال سازی و توسعه 42 معدن در دستور کار طرح قرار گرفته که تا به امروز 14 معدن با حمایت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد، احیا و فعال سازی شده است.

قائم مقام ایمیدرو بیان داشت: در راستای احیا و فعال سازی معادن سنگ آهن هماتیتی، با حمایت شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و شرکت فکور صنعت برای احداث کارخانه کنسانتره هماتیتی در دستور کار طرح مذکور قرار گرفته است.

بهره برداری از 3 طرح زیربنایی طی سال جاری

نعیمی با اشاره به بهره برداری از 3 طرح زیربنایی ایمیدرو در معادن استان یزد، گفت: پیشرفت پروژه رینگ شدن برق شهرستان خاتم از پست مروست تا ابرکوه با مشارکت ایمیدرو، برق منطقه ای و بخش خصوصی به 80 درصد رسیده و تا ماه دی به بهره برداری می رسد.

وی ادامه داد: طرح احداث جاده یزد- ندوشن- ورزنه (با مشارکت مالی 50 میلیارد ریالی ایمیدرو)، 90 درصد پیشرفت دارد. طرح احداث جاده معدن قلعه خرگوشی، سورک- هفتهر، ندوشن توسط ایمیدرو با بخش خصوصی به 100 درصد رسیده و تعهدات مالی ایمیدرو (26 میلیارد ریال) در این طرح به سرانجام رسیده است.

بنا به این گزارش، در جلسه مذکور که به صورت ویدیوکنفرانسی برگزار گردید، محمدرضا صباغیان، نماینده مردم مهریز در مجلس، محمد آقاجانلو، معاون طرح های معدن و صنایع معدنی ایمیدرو، اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس، وجیه اله جعفری، مدیرعامل شرکت تهیه و فراوری مواد معدنی، علی اصغر زاده، مدیر اکتشاف ایمیدرو، سعید پیرمرادی، مدیر صنایع معدنی ایمیدرو، داریوش دیودیده، مجری طرح ایجاد زیربناهای لازم در معادن عظیم و مناطق معدنی، ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت چادرملو، محمد رضا علمدار یزدی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد، سیدرضا عظیمی، مجری طرح و رئیس کارگروه طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس و محمد زاده رحمانی، مدیرکل مالی استانداری یزد حضور داشتند.

منبع: خبرگزاری آریا

به "شرکت ملی مس، آماده شروع نخستین پروژه فراوری کنسانتره مس در استان یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت ملی مس، آماده شروع نخستین پروژه فراوری کنسانتره مس در استان یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید