عربستان چه قدر سرمایه خارجی جذب کرد؟

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، سازمان آنکتاد بیان کرد عربستان سال گذشته حدود 3 میلیارد دلار سرمایه مستقیم خارجی جذب کرد.

عربستان چه قدر سرمایه خارجی جذب کرد؟

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی به نقل از کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل موسوم به آنکتاد، روند کاهش سرمایه گذاری خارجی در منطقه خاورمیانه در عربستان نیز مشاهده شده است و تمایل سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در این کشور کاهش پیدا نموده است. در کل منطقه غرب اسیا سال گذشته 29 میلیارد دلار سرمایه مستقیم خارجی جذب شده است که از این مبلغ، 3.2 میلیارد دلار سرمایه گذاری مربوط به عربستان بوده است.

این دفتر پیش تر اعلام نموده بود در سال 2018 حدود 1.3 تریلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی در دنیا صورت گرفته است که در مقایسه با سال 2017 نشان دهنده کاهش 13 درصدی بوده است. 54 درصد این سرمایه ها راهی کشورهای توسعه یافته شده است.

میزان سرمایه گذاری خارجی در عربستان در مقایسه با سال 2016 بیش از 80 درصد کاهش پیدا نموده است و از 7.4 میلیارد دلار در سال 2016 به تنها 1.4 میلیارد دلار در سال 2017 رسید. عربستان که به طور سنتی یکی از بزرگ ترین مقاصد سرمایه گذاری خارجی در غرب آسیا محسوب می گردد وابستگی زیادی به سرمایه خارجی امارات، آمریکا و فرانسه دارد به طوری که نیمی از کل سرمایه خارجی در عربستان توسط این سه کشور انجام می گردد.

امارات با 21.9 درصد بزرگ ترین سرمایه گذار خارجی در عربستان بوده است و پس از این کشور، آمریکا با 20.3 درصد و فرانسه با 9.1 درصد قرار دارند. سنگاپور، ژاپن، کویت و مالزی دیگر سرمایه گذاران بزرگ در عربستان هستند.

متوسط سرمایه خارجی جذب شده عربستان در بازه زمانی 2006 تا 2019 معادل 4.048 میلیارد دلار بوده است که بیشترین رکورد ثبت شده مربوط به سه ماهه چهارم سال 2010 با 11.746 میلیارد دلار و کمترین سرمایه جذب شده مربوط به سه ماهه چهارم سال 2017 با 264 میلیون دلار بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "عربستان چه قدر سرمایه خارجی جذب کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان چه قدر سرمایه خارجی جذب کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید