فایننشال تایمز: روز بین المللی چابهار برگزار می گردد

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، روزنامه فایننشال تایمز هند اعلام نمود که کنفرانس بین المللی روز چابهار در 26 فوریه امسال (هفتم اسفند) با حضور نمایندگان کشورهای آسیای میانه و هند در چابهار ایران برگزار خواهد شد.

فایننشال تایمز: روز بین المللی چابهار برگزار می گردد

به گزارش ایرنا به نقل از این روزنامه هندی در سفر اخیر سوشما سواراج وزیر خارجه هند به شهر سمرقند ازبکستان، مقام ارشد دهلی نو از نمایندگان کشورهای قرقیزستان، تاجیکستان، قزاقستان، ازبکستان و ترکمنستان برای حضور در کنفرانس بین المللی روز چابهار در روز 26 فوریه امسال در بندر چابهار دعوت کرد.

نیتین گادکاری وزیر حمل و نقل و کشتیرانی هند در مصاحبه با رسانه های هندی گفت، در نشست اخیر وزیر خارجه دهلی نو با نمایندگان کشورهای آسیای میانه در شهر سمرقند به اهمیت نقش بندر چابهار تاکید شد.

به گفته نیتین گادکاری بندر چابهار ایران باعث اتصال افغانستان و کشورهای آسیای میانه به هند می گردد و جهت ریلی چابهار-زاهدان هند را به جاده زرنج-دلارام که قبلاً توسط هند در افغانستان ساخته شده است بسیار نزدیک می نماید.

وزیر حمل و نقل و کشتیرانی هند یادآور شد؛ نشست اخیر سمرقند باهدف توسعه گزینه های ارتباطی مناسب بین هند و افغانستان و آسیای میانه جهت تسهیل تجارت و فعالیت مالی برگزار گردید.

مجتمع بندر چابهار به عنوان یک جهت حمل و نقل برای افغانستان محصور شده است و هند نیز یک ترمینال حمل و نقل 600 متری و یک ترمینال کانتینر 640 متری برای توسعه ارتباطی خود با کشورهای همسایه در این بندر ساخته است.

در دیدار اخیر نیتین گادکاری وزیر حمل و نقل هند با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در دهلی نو طرفین نسبت به حل و فصل موانعی که باعث به تأخیر انداختن عملیاتی شدن بندر چابهار منجر شده اند به بحث و گفت و گو پرداختند.

به گزارش ایرنا، موافقت نامه ترانزیتی سه جانبه بین کشورهای ایران، هند و افغانستان باهدف تسریع، تسهیل و ارتقای ترانزیت چابهار و اتصال کشور هند و افغانستان به کشورهای آسیای میانه به وسیله بندر چابهار، توسعه صادرات سه کشور و ایجاد کریدور بین المللی بین کشورهای مذکور در خرداد ماه سال 1395 به امضای روسای جمهور ایران و افغانستان و نخست وزیر هند رسید.

آسیای میانه از یک سو به سبب تأمین بخشی از انرژی مصرفی دنیا از اهمیت جغرافیایی، ژئوپلیتیکی و ژئو راهبردی خاصی برخوردار است و از طرف دیگر با جمعیت چند ده میلیونی خود هم به عنوان بازار مصرف و هم تأمین کننده مواد اولیه نقش های حیاتی برای قدرت هایی که به آنها چشم دوخته اند، اهمیت خاص دارد. بازی بزرگ و جدید، آمریکا، چین و هند و روسیه و کشورهای کوچک تر فرا منطقه ای در منطقه آسیای مرکزی امروزه این منطقه را به میدان اصلی رقابت هایی شبیه به رقابت های امپریالیستی قرن نوزدهمی تبدیل نموده است.

هند نیز به عنوان یک بازیگر فرا منطقه ای ازجمله کشورهایی است که به علت وجود انرژی و بازار پررونق تجاری آسیای مرکزی به آن چشم دوخته است؛ علت هایی که توجیه گر حضور دیگر قدرت در این منطقه نیز هست. هند برخلاف چین، به شدت کوشش می نماید راه خود را برای نفوذ در این منطقه از دنیا به طور خاص به وسیله تکمیل پروژه چابهار و راه اندازی گذرگاه راه دریایی و راه آهن سراسری با عنوان دالان بین المللی حمل و نقل شمال-جنوب باز کند.

منبع: همشهری آنلاین

به "فایننشال تایمز: روز بین المللی چابهار برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فایننشال تایمز: روز بین المللی چابهار برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید