مرمت 378 بنای تاریخی یزد با اعتباری بالغ بر 61میلیارد ریال در سال 97

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان این که 378 بنای تاریخی یزد با اعتباری بالغ بر 61میلیارد ریال در سال 97 مرمت شده است، گفت: هزینه مرمت بناهای یادشده که پنج مورد آن تغییر کاربری یافته و افتتاح شده است از محل اعتبارات ملی و استانی بوده است.

مرمت 378 بنای تاریخی یزد با اعتباری بالغ بر 61میلیارد ریال در سال 97

سید مصطفی فاطمی در مصاحبه با وبلاگ اخبار تکنولوژی پنج خانه و بناهای تاریخی که تغییر کاربری یافته اند را شامل موزه کامبرین و موزه فرهنگ و هنردر بافق، بخشداری ندوشن، زورخانه در شهرستان خاتم و پایگاه پژوهشی بافت تاریخی اردکان برشمرد.

وی با اشاره به 44خانه با ارزش تاریخی که در قالب عقد قرارداد مشارکت مورد مرمت قرار گرفته از شناسایی 153 بنای واجد ارزش خبر داد و گفت: از این تعداد نقشه و پرونده ثبت 93 بنا تهیه و مطالعات و طراحی 256 پلاک واقع در بافت تاریخی متعلق به بخش خصوصی بدلیل ضرورت همخوانی با قوانین و مقررات میراث فرهنگی انجام و مجوز 1201 مرمت صادر شده است.

فاطمی، حفاظت و مرمت تزئینات معماری رواق بقعه سید شمس الدین و مرمت کاشی های مدرسه شهاب الدین طراز و پایش 15 بنا برای پیشگیری از خسارت موریانه و اجرای 11 مورد آن در بقعه کمالی، خانه آقا، بقعه سید شمس الدین، مساجد جامع ابرکوه، اردکان و دهنو میبد، موزه مردم شناسی اشکدز، موزه باغ جهانی پهلوانپور مهریز، باغ دولت آباد، بقعه ستی فاطمه و ... را از دیگر اقدامات حوزه میراث فرهنگی گفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، ثبت 71 اثر در فهرست آثار ملی به تفکیک؛ 38 اثر در فهرست آثار غیرمنقول، 5 اثر در فهرست میراث طبیعی ملی، 13 اثر در فهرست آثار ناملموس، 15 اثر در فهرست آثار منقولو ثبت جهانی بافت تاریخی یزد را از جمله اقدامات اجرا شده استان در حوزه ثبت در سال گذشته برشمرد.

فاطمی در ادامه به 170 پروژه مرمتی در شهرهای یزد، میبد، مهریز، تفا، خاتم، بافق، اردکان، ابرکوه واشکدز اشاره کرد که در صورت تامین اعتبار در دستور کار سال جاری آن استان قرار خواهد گرفت.

وی اتمام پروژه موزه صدرالعلماء در یزد، مرمت و ساخت موزه علوم طبیعی یزد، مدرسه ایرانشهر با همکاری اداره کل آموزش و پرورش و اداره کل حفاظت محیط زیست، تکمیل و ارسال پرونده درختان دیرزیست با موضوع سرو ابرکوه جهت قرار گیری در فهرست آثار ملی، ژئوتیپ طبیعی شیرکوه، پیگیری ثبت جهانی فناوری ساخت بادگیر با کشور افغانستان و ... را از دیگر مواردی دانست که در صورت تخصیص اعتبار لازم اقدامات اجرایی ان در سالجاری آغاز خواهد شد.

منبع: میراث آریا

به "مرمت 378 بنای تاریخی یزد با اعتباری بالغ بر 61میلیارد ریال در سال 97" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت 378 بنای تاریخی یزد با اعتباری بالغ بر 61میلیارد ریال در سال 97"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید