مسکو همچنان درباره ایران موضع گیری می نماید: ادعای آمریکا غیر قابل باور است

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، فارس نوشت: نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است، ادعای آمریکا برای گفت وگو با ایران با وجود تحریم های شدید و لفاظی های خصمانه مقامات این کشور علیه تهران چندان هم قابل باور نیست.

مسکو همچنان درباره ایران موضع گیری می نماید: ادعای آمریکا غیر قابل باور است

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (پنجشنبه) در مورد ادعاهای مطرح شده از جانب مقامات آمریکایی در رابطه با آمادگی انجام گفت وگو با ایران تأکید کرد، این گونه بیانیه ها در شرایطی که واشنگتن هر روز تحریم ها علیه ایران را تشدید می نماید و از لحنی به شدت خصمانه علیه تهران استفاده می نماید، چندان متقاعدکننده و قابل باور نیست.

اولیانوف در گفت وگو با خبرگزاری ریانووستی گفت: آمریکایی ها با استفاده از الفاظ سازنده توجهات را جلب نموده اند و این نخستین باری نیست که واشنگتن گفته آماده گفت وگو با ایران بدون هیچ پیش شرطی است اما در شرایط کنونی و با این حجم سابقه از لفاظی های بشدت خصمانه، تحریم های شدید و افزایش حضور نظامی آمریکا در منطقه خلیج فارس چندان هم قابل باور نیست. اگرچه خود این عبارات و الفاظ کاملا درست و سازنده هستند.

نماینده دائم روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین با اشاره به نشست روز گذشته شورای حکام آژانس به درخواست آمریکا به منظور آنالیز پرونده هسته ای ایران تأکید کرد که این نشست نشان داد چهان مخالف افزایش تنش ها در مورد توافق هسته ای ایران (برجام) است.

وی در ادامه تأکید کرد: این نشست هر چند مطابق با دستورکار شورا برگزار نشد، اما از این جهت که فرصتی را فراهم کرد تا دنیا باور واقعی خود را به نمایش بگذار مفید و سازنده بود... گرایش حاکم در میان اعضای این شورا مخالفت شدید با افزایش تنش ها است و این بدون شک نتیجه مثبتی است.

اولیانوف همچنین اضافه کرد: قطعا برای آمریکا نیز بسیار مفید بود که هم نوایی صداها از جمله متحدانش را در درخواست برای عادی سازی اواضع و ممانعت از افزایش تنش های بیشتر بشنود.

ایران روز یکشنبه هفته جاری (16 تیرماه)، همزمان با خاتمه یافتن مهلت 60 روزه به کشورهای غربی برای عمل به تعهدات خود در برجام دومین گام برای کاستن از تعهدات خود ذیل این توافق را خاطرنشان کرد.

پس از خروج آمریکا از برجام، ایران یک سال به اروپایی ها برای ایجاد راهکارهای مناسب تجارت با ایران فرصت داد اما اروپا در عمل کاری از پیش نبرد. پس از یک سال صبر راهبردی، ایران در دو مرحله خاطرنشان کرد که به سقف 300 کیلویی ذخایر اورانیوم و سطح غنی سازی 3.67 درصد پایبند نخواهد بود. کاهش تعهدات هسته ای ایران ذیل دو بند 26 و 36 برجام صورت می پذیرد و ناقض این توافق نیست.

از سوی دیگر، روز آدینه گذشته سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی خاطرنشان کرد که شورای حکام چند روز دیگر بنا به درخواست آمریکا که خواهان نشست فوری این شورا برای آنالیز مسائل مربوط به پرونده هسته ای ایران شده بود، تشکیل جلسه خواهد داد. این نشست دیروز در مقرر آژانس در وین برگزار گردید.

هیأت آمریکا در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز گذشته برگزار گردید، اقدامات ایران برای کاهش تعهد به توافق هسته ای را باج خواهی توصیف کرد. با وجود خروج از برجام و اعمال تحریم های گسترده، واشنگتن مدعی است که ایران همچنان باید مانند یک سال گذشته به صورت یکجانبه به این توافق چندجانبه پایبند بماند.

با این حال مقامات روسیه به عنوان یکی از طرف های باقیمانده در برجام همیشه تأکید نموده اند که اقداماتی که ایران طی دو ماه گذشته در پیش گرفته نتیجه مستقیم تحریم ها و تهدیدات آمریکا است که با خروج از توافق هسته ای عملاً برجام را نقض نموده است.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "مسکو همچنان درباره ایران موضع گیری می نماید: ادعای آمریکا غیر قابل باور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکو همچنان درباره ایران موضع گیری می نماید: ادعای آمریکا غیر قابل باور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید