نگاهی دیگر به کاخ صاحبقرانیه

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، کاخ صاحبقرانیه را اگر بخواهیم فارغ از اینکه یکی از کاخ های زیبای قاجاری تهران است ببینیم و مرور کنیم، می توانیم به تاریخ شنیدنی این بنای زیبا بپردازیم. صاحبقرانیه پر از ظرافت و زیبایی های معماری چشم نواز است. با اتاق ها، تالارها و دالان هایی که علاوه بر زیبایی، شاهدان راسخ تاریخ ایرانند. صاحبقرانیه را با تاریخ آن اگر بخواهیم مرور کنیم، شاید برسیم به روزی گرم در تابستان آن سال های تهران که سلطان صاحبقران بخشی از ارتفاعات تهران را پسندید تا کاخ خوشگذرانی هایش را در آن بسازد، اما تاریخ برای این کاخ جور دیگری رقم خورد، این کاخ تنها محل گذران ساعات خوش برای شاهان ایران نبود.

نگاهی دیگر به کاخ صاحبقرانیه

13 مرداد 1285 خورشیدی، شاه بیمار در سایه درختی در مقابل کاخ صاحبقرانیه نشسته است. متنی مقابل چشمانش قرار گرفته است که جنجال ها را پشت سر گذاشته و در نهایت به قلم احمد قوام نگاشته شده وآماده تا شاه عبارت صحیح است را پای این سند مهم تاریخ ایران ثبت کند و روز 13 مرداد آغاز بخشی از تاریخ این سرزمین باشد. شاه آن روز در سایه درخت مقابل صاحبقرانیه، فرمان مشروطه را امضا کرد و دی ماه همان سال از دنیا رفت، تا پسرش به این فرمان وفادار نماند و آتش توپ را به روی مشروطه چی ها بگشاید. حالا اگر اتاق به اتاق در کاخ صاحبقرانیه که در سکوتی عمیق فرورفته بگردید، دست خط احمد قوام و امضای مظفرالدین شاه را روی دیوار یکی از اتاق ها خواهید دید.

صاحبقرانیه بارها پوست انداخت، تغییر کرد، اتاق هایی که سلطان صاحبقران برای سوگولی های حرمسرا ساخته بود، از بنای اصلی جدا شد. تا فضایی برای پذیرایی میهمانانی که برای مراسم ازدواج ولیعهد از اقصی نقاط دنیا می آمدند، فراهم گردد. اما زمستان نیاوران آن روزها سردتر از آن بود که بخواهد میزبان یکی از مهمترین و سیاسی ترین ازدواج های تاریخ ایران گردد. مراسم ازدواج محمدرضا و فوزیه در کاخ مرمر به پا شد و صاحبقرانیه ماند تا روزگاری دیگر برایش رقم بخورد. عروس سوم خاندان پهلوی که کاخ نشین شد، صاحبقرانیه باز روزهای خوش به خود دید، بازسازی شد، آماده شد برای پذیرایی از میهمانان و شد دفتر کار شاه ایران.

تالار دنیا نما که سلطان صاحبقران از پنجره هایش قلمروهای پایتخت را نظاره می کرد و تهران آنقدر خلوت بود که به او مجال دهد از پنجره های رنگی دنیا نما شهر ری را هم ببیند، شد دفتر کار فرزند مردی که دودمان قاجار را به باد داده بود. حالا در ضلع شمالی تالار دنیا نما، میز کار محمدرضا پهلوی قرار گرفته است. شاید در روزگار سلطنت او تهران دیگر آنقدر خلوت نبود که او از تالار دنیا نما و از پشت میز کارش بخواهد مرزهای پایتخت را از نظر بگذارند. محمدرضا پهلوی در این کاخ تصمیمات مهمی گرفت، در همین کاخ و تالار دنیا نمایش بود که گزارشات انقلاب به گوشش رسید، عزل و نصب های متعدد 57 پشت همین میز رخ داد و میهمانان سیاسی را در همین کاخ میزبانی کرد و در آخر هم در زمستان 57 برای همواره با میز کارش در تالار دنیا نما خداحافظی کرد، همانطور که با عنوان شاه ایران.

حالا اما سکوت صاحبقرانیه سنگین تر از همواره است. برج ها یکی پس از دیگری پیش رویش قد علم می نمایند و تالار دنیا نما دیگر نای نفس کشیدن ندارد، چه رسد به مجال تماشای تهران تا مرزهای شهر ری. حالا آدم ها بارها و بارها در صفحات مختلف مجازی می خوانند: صاحبقرانیه نام کاخی تاریخی در شمال شهر تهران است که در باغ بزرگ نیاوران قرار گرفته است. این کاخ که در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده، اهمیت تاریخی زیادی دارد و به همین دلیل یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری تهران محسوب می گردد.

منبع: همگردی

به "نگاهی دیگر به کاخ صاحبقرانیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی دیگر به کاخ صاحبقرانیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید