هندورابی، جزیره ناشناخته ایران

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، جزیره هندورابی جزیره ای ساکت، آرام و تقریبا خالی از سکنه با ساحلی زیبا، شنی و تخته سنگهای رویایی محلی مناسب جهت آرامش و تفریح و شنا در ساحل آن و دریافت حمام آفتاب است، جاذبه هایی که در جهان بسیار با ارزش هستند. این جزیره از نظر سیاحت و ایرانگردی از زیر مجموعه های کیش است که با توجه به امکانات و استعداد طبیعی جزیره از نظر آب، خاک، هوا و شرایط خاص تجاری جزیرۀ کیش و همچنین برخورداری از زیبایی های طبیعی، قادر است بخشی از احتیاج های سیاحتی و گردشگری ایرانگردان را تأمین کند.

هندورابی، جزیره ناشناخته ایران

جزیره هندورابی با 8 / 22 کیلومتر مربع مساحت، در فاصله 325 کیلومتری بندر عباس و 133 کیلومتری بندرلنگه و در حد فاصل بین دو جزیره کیش و لاوان قرار گرفته است. این جزیره سرزمینی هموار و تقریباً بدون عارضه طبیعی است. بلندترین نقطه آن بیست و نه متر و بزرگترین قطر آن هفت و نیم کیلومتر است.

تراکم مرجان ها در سواحل شمالی جزیره هندورابی آن را به زیستگاه بسیار مهمی در منطقه برای انواع آبزیان تبدیل نموده است. از آبزیان موجود در این محل، می توان به انواع مرجان های مغزی، جراح ماهیان، تن ماهیان دم زرد، یونیک، پیکاسو، ملوان و طوطی ماهیان نام برد. بازدید از لاک پشت های دریایی نیز که از اواسط اسفند ماه و تا نیمه خرداد جهت تخم گذاری به سواحل جزیره هندورابی می آیند، خالی از لطف نیست.

فعالیت مالی بیشتر اهالی این جزیره که تعداد آنها کمتر از یکصد خانوار می باشد، صید و غواصی است. محیط زیست جزیره هندورابی به دلیل بسته بودن آن محدود است و موجوداتی از قبیل انواع پرندگان کوچک، پرندگان مهاجری نظیر باز و شاهین و انواع کمی از خزندگان و موش صحرایی در آنجا یافت می گردد.جاده ای به طول 4 کیلومتر شمال جزیره را به جنوب آن متصل می نماید که به ندرت ماشینی در آن تردد می نماید.

وجه تسمیه هندورابی:

در اسناد قدیمی از این جزیره با عنوان ابرون یاد شده است. همچنین این جزیره توسط هلندی ها در سال 1645 به نام هورن نامگذاری شد. (نشریه پیغام دریا 184 - حسن مهربان)البته یک افسانه محلی نیز، در خصوص نام هندورابی وجود دارد که می گوید هند و رابی نام یک زوج عاشق بوده که برای رسیدن به هم به این جزیره میانند و در اینجا در امان و آسایش زندگی می کننددسترسی به جزیره هندورابی: نزدیک ترین نقطه به جزیره هندورابی در ساحل ایران، روستای چیرویه است که برای رفتن به جزیره می توان با قایق های ماهی گیری اهالی روستا به جزیره رفت.اگر قصد سفر به این جزیره زیبا را دارید، حتما این نکات رادر ذهن داشته باشید:

این جزیره تقریبا فاقد امکانات است ، پس ضروری است که مواد خوراکی، وسایل آشپزی، یاری های اولیه، آب شیرین، لباس مناسب و آنچه برای یک سفر طبیعت گردی احتیاج است را فراهم و همراه داشته باشید.

آب معدنی و مواد خوراکی را می توانید در بندر چیرویه نیز تهیه نمایید.

در این جزیره اپراتورهای تلفن همراه ایرانسل و همراه اول آنتن دهی دارند.

باطری اضافه و لوازم روشنایی همراه داشته باشید چون از برق خبری نیست.

اگر به هنر ماهیگیری خود مطمئن هستید حتما لوازم ماهیگیری همراه داشته باشید.

مدت زمان حرکت از بندر چیرویه تا جزیره هندورابی 20 دقیقه می باشد.

از جزیره هندورابی نیز می توان با قایق موتوری به کیش سفر کرد.

* بندر صیادی چیرویه واقع در استان هرمزگان؛ شهرستان بندر لنگه؛ بخش شیب کوه؛ می باشد.

منبع: وبسایت Hello kish و ایران را بگردیم

منبع: لست سکند

به "هندورابی، جزیره ناشناخته ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هندورابی، جزیره ناشناخته ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید