وقتی ترامپ در مهار کرونا علم را قربانی سیاست بازی می نماید

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، در حالی که ترامپ مشغول اخراج هر کسی است که با او مخالفت می نماید، کاخ سفید در حال غرق شدن در سیاسی بازی ترامپ است؛ این سیاسی بازی، اعتبار آمریکا را نابود خواهد نمود.

وقتی ترامپ در مهار کرونا علم را قربانی سیاست بازی می نماید

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ اخبار تکنولوژی به نقل از رادیو بین المللی چین، کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سال 2016 تا حدود بسیار زیادی به دلیل بی اعتنایی علنی وی به موضوع علم و از جمله شک و تردید او درباره واکسن و ادعاهایش مبنی بر اینکه تغییرات آب و هوایی یک فریب ساخته شده توسط چینی هاست، در ذهن ها مانده است.

بسیاری فکرش را هم نمی کردند که رویکرد ترامپ در صندلی ریاست جمهوری آمریکا نیز درست در همین جهت فکری اش باشد به طوری که علم کارشناسی و تجربه های علمی را به خاطر منافع سیاسی خودش نادیده بگیرد؛ اما بحران فعلی ناشی از بیماری کووید-19 به مردم ثابت نموده است که درباره ترامپ اشتباه فکر می کردند.

تصمیم اخیر دولت ترامپ مبنی بر عزل ریک برایت یکی از بهترین متخصصان ارشد حوزه ویروس شناسی آمریکا آن هم در اوج بحران شرایط سلامت عمومی مردم این کشور، بار دیگر محافل علمی را متحیر و شوکه نموده است.

برایت، راهنمایی یک اداره دولتی در راستا فراوری واکسن کرونا را بر عهده داشت اما ماه گذشته به دلیل اینکه از تبلیغ درمان دارویی ارائه شده توسط ترامپ به عنوان یکی از تغییر دهندگان احتمالی راستا مبارزه با کووید-19 امتناع کرد، از سمتش کنار گذاشته شد.

رئیس جمهور آمریکا در تاریخ 5 آوریل به وبلاگ اخبار تکنولوژی گفت که درمان دارویی پیشنهاد شده دولت او، یک داروی بسیار قوی و قدرتمند است و مردم را نمی کشد. ترامپ گفت: ما نتایج بسیار خوبی گرفته ایم و آزمایش های بسیار خوبی نیز در این زمینه اجرا شده است. ما دقیقا باید چه چیزی را از دست بدهیم؟.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که پاسخ این سوال ترامپ که پرسید ما دقیقا چه چیزی را باید از دست بدهیم؟ ممکن است جان انسان ها باشد.

بر اساس نتایج حاصل از تحقیقات اجرا شده توسط اداره بهداشت و درمان کهنه سربازان آمریکا، هیدروکسی کلروکین و کلروکین مرتبط با آن تاثیر محدودی در فرایند درمان بیماران مبتلا به کووید-19 نشان داده و حتی خطر مرگ در بعضی از بیماران را نیز افزایش داده است.

برایت در یک جلسه استماع در کنگره گفت که شهادت می دهد که علم و نه سیاست و نه رفیق بازی باید راهنمایی نماینده راستا مبارزه با ویروس مرگبار کرونا باشد.

این اولین باری نبود که ترامپ بی اعتنایی صریح خود به علم را به نمایش گذاشت و با بی اعتنایی به اضطرار اعلام شده توسط معتبرترین سازمان بهداشت جهانی در زمینه سلامت عمومی، فرصت حیاتی آمریکا برای مبارزه با کووید-19 را از دست داد.

نانسی مسونیر رئیس مرکز ملی بیمارهای ایمنی و تنفسی در مرکز پیشگیری و کنترل بیماری آمریکا در ماه فوریه درباره قطعیت اپیدمی ویروس کرونا میان مردم آمریکا هشدار داده بود؛ مرکز پیشگیری و کنترل بیماری آمریکا همچنین به بیمارستان ها و جوامع مسکونی آمریکا تاکید نموده بود که باید برای مقابله با گسترش ویروس کرونا آماده باشند.

مسونیر در یک کنفرانس رسانه ای درباره اهمیت زمان همه گیری ویروس کرونا در آمریکا و تعداد افرادی که به طور شدیدی به این ویروس گرفتار خواهند شد، هشدار داده بود.

ترامپ در واکنش به این اظهارات مسونیر در عوض اینکه نگران این باشد که آیا اپیدمی کرونا در آمریکا اتفاق می افتد یا خیر، از تاثیر اظهارات رئیس مرکز ملی بیمارهای ایمنی و تنفسی در مرکز پیشگیری و کنترل بیماری آمریکا در سقوط سهام آمریکا عصبانی شد و در تماس تلفنی با الکس ایزار وزیر بهداشت آمریکا، تهدید کرد که مسونیر را به دلیل بیانات غیرضروری و ترساندن مردم آمریکا، از سمت خود اخراج خواهد نمود.

بعد از این تهدیدات ترامپ بود که مسونیر کمتر در نشست های مطبوعاتی کاخ سفید و در دید عموم نهاده شد.

ران کلین، هماهنگ نماینده واکنش به ویروس ابولا در زمان ریاست باراک اوباما رویس جمهور سابق آمریکا در این باره گفته است که ترامپ و کاخ سفید یک پیغام صریح برای دانشمندان شاغل در دولت آمریکا صادر نموده اند و آن پیغام این است که بهای صحبت های بی پرده و اعتراضاتشان را پرداخت خواهند کرد.

قابل ذکر است که رئیس مرکز ملی بیمارهای ایمنی و تنفسی در مرکز پیشگیری و کنترل بیماری آمریکا تنها کسی نبود که آغاز به اظهارات بی پرده درباره عملکرد دولت ترامپ در مهار ویروس کرونا کرد بلکه آنتونی فائوچی کارشناس ارشد آمریکا در حیطه بیماری های عفونی نیز مکررا با ادعاهای ترامپ مخالفت نموده است و حتی این مخالفت ها گاهی به ماه ها قبل از زمانی بر می گردد که ترامپ کوشش می کرد تا شرایط را کم اهمیت جلوه دهد.

این کینه زمانی رخ داد که فائوچی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان تاکید نمود که اگر دولت ترامپ اقدامات مهار و پیشگیری ویروس کرونا را زودتر اتخاذ و عملی می کرد، جان انسان های بیشتری نجات داده می شد. ترامپ نیز پستی را در شبکه اجتماعی توئیتر باز نشر داد مبنی بر اینکه فائوچی باید اخراج گردد.

خودستایی ترامپ درباره دانش علمی اش در جریان بازدید وی از مرکز پیشگیری و مهار بیماری آمریکا باعث تعجب عده زیادی شد و این تعجب زمانی بیشتر شد که ترامپ یک ماه بعد از این بازدید، پیشنهاد تزریق مواد شوینده و ضد عفونی نماینده برای کشتن ویروس کرونا را عنوان کرد؛ چنین اظهاراتی از سوی رئیس جمهور آمریکا منجر به افزایش نقدها کارشناسان و تمسخر جهانی شد.

قرار نیست دو موضوع سیاست و علم دشمن یکدیگر تلقی شوند؛ دانشمندان در روبرو با یک بحران به دنبال مدرک و آنالیز تمامی احتمالات به منظور تصمیم گیری نهایی هستند؛ سیاستمداران نمی توانند توصیه های علمی کارشناسان را ندیده بگیرند و در عین حال از قبول مسئولیت خود در زمینه پیغامدهای ناشی از این بی توجهی اشان به توصیه های علمی کارشناسان ممانعت نمایند.

پیغامدهای بی توجهی سیاستمداران به توصیه های علمی کارشناسان می تواند بسیار ترسناک باشد؛ در حالی که ترامپ مشغول اخراج هر کسی است که با او مخالفت می نماید، کاخ سفید در حال غرق شدن در سیاسی بازی ترامپ است؛ این سیاسی بازی ترامپ، اعتبار آمریکا را نابود خواهد نمود.

پاسخ به این سوال که چرا آمریکا تا این اندازه در مقابله با ویروس کووید-19 ضعیف عمل نموده است، احتمالا این باشد که عادت نسبتا قدیمی کاخ سفید، کم اهمیت جلوه دادن و بی توجهی به تخصص های علمی به بهانه های سیاسی (قربانی کردن علم برای سیاست) است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "وقتی ترامپ در مهار کرونا علم را قربانی سیاست بازی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی ترامپ در مهار کرونا علم را قربانی سیاست بازی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید