پیکر جوانروح سینما و تلویزیون در خانه ابدی آرام گرفت

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، در این مراسم دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر، عوامل سینما و هنرمندانی چون کیومرث پوراحمد، فریبرز عرب نیا، داوود میرباقری، محمد آلادپوش، حسن فتحی، حسین جعفریان، حسن پورشیرازی، رضا توکلی، فرشته طائرپور، سید ضیاءالدین دری، حسام نواب صفوی و حسن بشکوفه حضور داشتند.

پیکر جوانروح سینما و تلویزیون در خانه ابدی آرام گرفت

در ابتدای این مراسم پدرام اکبری جزییاتی را از ویژگی ها و فعالیت های این فیلمبردار پیشکسوت سینما و تلویزیون اعلام کرد و سپس از فرخ مجیدی دوست و هم دانشکده ای وی خواست تا درباره او سخن بگوید.

فرخ مجیدی به عنوان هم دانشکده ای این فیلمبردار پیشکسوت سینما در سخنانی اعلام کرد: ما باید از او بیشتر بهره می گرفتیم، هر چند این صفی است که در انتظار همه است. سال 47 مدرسه عالی سینما و تلویزیون جایی بود که من و عظیم جوانروح با یکدیگر آشنا شدیم. او شخصیت پرشور و پرنشاطی داشت و خیلی زود ما را به خود جلب کرد. عظیم همواره مثل موتور متحرک عمل می کرد و همواره پیشگام بود.

وی با اشاره به خاطرات خود با این فیلمبردار سینما، عنوان نمود: در آن سال ها عظیم صبح زود ما را بیدار می کرد و تابستان و زمستان ما را به کوهنوردی و قله توچال می برد. او شخصیت کنجکاوی داشت و دوست داشت همه چیز را با چشمان خود امتحان کند.

مجیدی در ادامه به سخت کوشی جوانروح اشاره و اعلام کرد: در سریال آتش بدون دود چند ماه از کار گذشته بود که روزی من او را دیدم که بسیار هم لاغر شده بود. از او دلیلش را پرسیدم که به من گفت، نادر ابراهیمی فراوری سریال را 3 شیفت نموده و 2 شیفت دیگر را به دستیارانش سپرده است اما من در هر 3 شیفت سر فیلمبرداری بودم. جوانروح آنقدر ضعیف شده بود که 3 روز مرخصی اجباری به وی دادند.

هم دانشکده ای عظیم جوانروح با اشاره به دوران زندگی وی در سال های اخیر، اعلام کرد: در سال های اخیر که من دور از ایران بودم، عظیم جوانروح مرا تشویق می کرد که به ایران بازگردم. وقتی بازگشتم او دیگر آن عظیم سابق نبود و شور و اشتیاق کمی داشت. گویا اولین علائم بیماری را درک نموده بود و به نوعی گوشه گیر شده بود.

وی در انتها سخنان خود گفت: او چندان تمایل نداشت که به دیدنش برویم، حتی من آن موقع کمی هم دلخور شدم. اما هم اکنون که نیست، او را درک می کنم چون عظیم در تمام سال هایی که با او بودیم شاد و سرحال بود و مرگ را دست می انداخت. حالا این بار احساس نموده که مجبور است در برابر مرگ، سر فرود بیاورد و حاضر نبود جلوی دوستانش این احساس را داشته باشد و در سکوت و تنهایی خودش، این مبارزه را انجام داد.

در ادامه این مراسم کیومرث پوراحمد کارگردان سینما و تلویزیون در صندلی نهاده شد و از دوران همکاری خود با عظیم جوانروح سخن گفت و اعلام کرد: از خاکستر جوانروح هم خلاقیت بلند می گردد و مثل خاری در چشم های سیاست بازان می رود. عظیم رفت، همه می رویم اما خاری که از خاکستر او بلند می گردد به چشم سیاست بازان فرهنگ ستیز می رود که نمی توانند فرهنگ و به خصوص سینما را ببینند.

همچنین در ادامه حسن بشکوفه تهیه کننده سینما در حالی که بغض نموده بود به دوران حضور عظیم جوانروح در تلویزیون اشاره و اعلام کرد: صحبت کردن برایم سخت است. من ابتدا از خود پرسیدم چرا خانه سینما و بعد به خودم گفتم، خب ما خانه ای دیگر نداریم. ما را از تلویزیون راندند اما سینما و خانه سینما، خانه ماست. اولین تشکل های صنفی در تلویزیون در قالب اتاق کارگردانان و تهیه کنندگان رخ داد.

وی خطاب به حسین جعفریان، گفت: من نمی توانم به چشمان حسین جعفریان نگاه کنم چون اتاق فیلمبرداران که عظیم جوانروح از ارکان آن بود، یکی از بزرگترین تشکل های تلویزیونی بود که نابود شد و من از تک تک بچه های خانه سینما در این سال ها سپاسگزارم که کمک مان کردند.

بشکوفه در ادامه اعلام کرد: زمانی تهیه کننده تعریف داشت و قرار بود عاملی باشد بین مردم، بینندگان، مدیران یا حاکمیت اما الان تهیه کننده، قلکی برای مدیریت است. ما برای کار خود احتیاج به پشتوانه داشتیم و این پشتوانه، تیم کاری است. یک مدیر زمانی پیروز است که بتواند به تیم خود اتکا کند و بعد از کارگردان، فیلمبردار بزرگترین پشتوانه یک تیم است و باز می توان گفت فیلمبرداران تلویزیونی، بزرگترین پشتوانه های تهیه کننده بودند اما عظیم جوانروح از این هم فراتر بود. او در غیاب من، تیم را جمع و برایش پدری می کرد.

تهیه کننده سریال شب دهم در انتها سخنانش گفت: در چند پروژه بزرگی که من داشتم، از جمله کسانی که می توانستم خیلی به او اتکا کنم، عظیم جوانروح بود و آنقدر دقت و حوصله داشت که هیچ چیز از چشمانش دور نمی ماند. همه شما عظیم را می شناسید و من حالا نمی دانم آیا آن عظیم ناآرام، امروز آرام می گیرد یا خیر؟

بعد از سخنان حسن بشکوفه پیکر عظیم جوانروح وارد خانه سینما شد و هنرمندان و سینمگران برای این فیلمبردار سینما فاتحه خواندند.

سپس انوشیروان ارجمند از بازیگران مختارنامه درباره عظیم جوانروح سخن گفت و اعلام کرد: رفیقی شفیق، کمک مهربان، مصاحبی غم زدا و همدمی نیکوخصال. این صفت ها برای عظیم جوانروح بوده و هستند.

وی با اشاره به آشنایی خود و فیلمبردار سریال مختارنامه و معصومیت از دست رفته، یادآور شد: آشنایی من و جوانروح زمانی بود که من از تهران در سال 53 به مشهد منتقل شدم. وقتی به آنجا رفتم با عظیم جوانروح آشنا شدم و چند تله تئاتر با هم کار کردیم. خاطرم هست که هر کس برای جمع خود به دنبال عظیم جوانروح بود تا به گروه خود شادمانی بخشد و مثل دانه های زنجیر، آنها را به هم متصل کند.

ارجمند با اشاره به تسلیت گفتن از جانب محمود فلاح تهیه کننده مجموعه مختارنامه، عنوان نمود: من تنها از جانب خودم برای تسلیت نیامده ام. شب گذشته محمود فلاح با بغض عنوان نمود که حالش خوب نیست و از من خواست که از جانب او، به خانواده عظیم جوانروح و همچنین خانواده سینما و تلویزیون تسلیت بگویم.

بازیگر سریال مختارنامه با اشاره به شخصیت عظیم جوانروح، عنوان نمود: باور نمی کردم که فردی با انرژی و خنده رو، تشخیص خوب در قاب بزرگ تصویر، این چنین نازک دل، نازک بین و زیبایی شناس باشد. مختارنامه و معصومیت از دست رفته آخرین کارهایی بود که من با جوانروح داشتم و برایم باعث افتخار است.

وی از درد گردن عظیم جوانروح در یکی از کارها سخن گفت و اعلام کرد: در یکی از این کارها عظیم جوانروح دیوار اتاق فیلمبرداری را به خاطر سرمای زیاد، المنت کشیده بود چون گردنش درد می کرد و هر از گاهی با نزدیک کردن خود به المنت ها، به گردنش گرما می داد.

این بازیگر سینما و تلویزیون در انتها با اشاره به سخنی از فلاح درباره اهمیت کارهای جوانروح، اعلام کرد: فلاح خطاب به جوانروح جمله ای گفت و آن این است که عظیم اگر نبود، مختارنامه هم نبود. باور کنید جوانروح کار بسیار سخت و سختی داشت. همه حسن فتحی و داوود میرباقری را می شناسند و می دانند که خود این افراد چقدر سخت گیر و نازک بین هستند و حالا او در کار با چنین افرادی، خودش بسیار نازک بین بود.

سام جوانروح پسر زنده یاد عظیم جوانروح که صبح روز مراسم تشییع پیکر پدر خود از کانادا به ایران آمده بود نیز در مراسم حضور داشت.

از دیگر هنرمندان و سینماگرانی که در این مراسم حضور داشتند، می توان به سیدجواد هاشمی، مازیار شیخ محبوبی، فرهاد ورهرام، حسین جعفریان، تورج منصوری، حسین توکلی، فرامرز روشنایی، پدرام اکبری، حسین کریمی، حسن پورشیرازی، ارسطو گیوی، مسعود کورانی، حسین طاشانی، علی رویین تن، محمد آلادپوش، هادی قمیشی، بهروز خوش رزم، حسین مختاری، مهدی میامی، رضا توکلی، مهدی گلستانه، فرشته طائرپور، منوچهر شاهسواری، حسین اسدی، مسعود کرامتی، علی مردانی، قدکچیان و محمد داوودی اشاره نمود.

در انتها این مراسم پیکر زنده یاد عظیم جوانروح به سوی بهشت زهرا (س) تشییع شد تا در قطعه هنرمندان آرام گیرد.

عظیم جوانروح فیلمبردار پیشکسوت سینما و تلویزیون بود که بر اثر بیماری سرطان درگذشت. وی در پروژه هایی از جمله معصومیت از دست رفته و مختارنامه فعالیت داشت. مراسم ترحیم عظیم جوانروح یکشنبه نهم آذر ماه ساعت 20 الی 21:30 در مسجد شهرک قدس برپا خواهدشد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "پیکر جوانروح سینما و تلویزیون در خانه ابدی آرام گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیکر جوانروح سینما و تلویزیون در خانه ابدی آرام گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید