چند انتصاب و معرفی نامزدهای چند جایزه داخلی و خارجی

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، خبرنگاران - گروه فرهنگ: اولین هفته مردادماه سال جاری، هم مانند چند هفته گذشته، در زمینه ادبیات و نشر، هفته ای کم خبر است و اتفاقات تکان دهنده چندانی را در خود جا نداده است.

چند انتصاب و معرفی نامزدهای چند جایزه داخلی و خارجی

گزارش هفتگیِ هفته گذشته، 10 خبر داخلی را شامل می شد و هیچ خبر مهم بین المللی را در خود جا نداده بود. این هفته اما گزارش، 3 خبر خارجی درباره جایزه بوکر، یک نویسنده بین المللی و کتابفروشی های چین دارد.

7 خبر مهم هم از رویدادهای کتاب و نشر در هفته ای که گذشت، مربوط به اخبار داخلی است که تخلفات ناشران نمایشگاه کتاب، کتابخانه ملی، جشنواره صنعت چاپ، نمایشگاه کتب پزشکی- دانشگاهی و بعضی جوایز ادبی از جمله موضوعات آن ها هستند. بنابراین گزارش این هفته هم مانند هفته پیش، 10 خبر را شامل می گردد.

در ادامه اخبار مورد نظر را مرور می کنیم.

بازنگری در آئین نامه تخلفات ناشران

رئیس هیئت تجدید نظر رسیدگی به تخلفات ناشران در نمایشگاه سال جاری کتاب تهران، ضمن اعلام صدور رای نهایی برای تعدادی از 25 ناشر متخلف این دوره، در عین حال به جزئیات احکام صادره اشاره ای نکرد.

نیکنام حسینی پور در مصاحبهیی که روز شنبه 30 تیر با مهر داشت، با اشاره به آغاز رسیدگی مجدد به پرونده ناشرانی که در هیئت بدوی متخلف شناخته شده بودند، از برگزاری دو جلسه در هیئت تجدیدنظر و صدور آرائی در این هیئت اطلاع داد و بدون اشاره به جزئیات آراء صادره، گفت: از آنجا که کار رسیدگی به درخواست های تجدیدنظر، کماکان ادامه دارد و یک جلسه دیگر هم به زودی تشکیل می گردد، اعلام احکام نهایی، فعلاً امکانپذیر نیست.

حسینی پور در این مصاحبه از ایرادهای آئین نامه فعلی که هیئت های بدوی و تجدید نظر بمنطبق با آن مبادرت به رسیدگی به تخلفات احتمالی می نمایند، سخن گفت و تاکید نمود: ما به معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که ریاست نمایشگاه کتاب تهران را نیز بر عهده دارد، پیشنهاد نموده ایم که تا زمان باقی است، چارچوب های حقوقی آئین نامه مربوطه، مورد بازنگری جدی قرار گیرد.

اعلام نام کتابخانه ملی بین برگزیدگان جایزه کتابخانه سبز ایفلا

براساس خبری که کتابخانه ملی روز شنبه این هفته بیان کرد، نام سازمان اسناد و کتابخانه ملی در فهرست برگزیدگان سومین دوره جایزه کتابخانه سبز ایفلا (سال 2018) اعلام شد. بر اساس اطلاعیه ای که گروه کتابخانه ها و پایداری زیست محیطی ایفلا (Ensulib) منتشر نموده است، کتابخانه فوشان چین برنده جایزه نقدی کتابخانه سبز معرفی گردید و 5 کتابخانه دیگر بعد از برنده اصلی به عنوان برگزیدگان جایزه کتابخانه سبز معرفی گردیده اند.

این کتابخانه ها به ترتیب الفبای لاتین عبارتند از: کتابخانه شهری جوزف کانتی از کشور مجارستان، کتابخانه محلی سرینا از کشور رومانی، کتابخانه ملی و دانشگاهی کرواسی، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و کتابخانه دانشگاه بین المللی ایالات متحده -آفریقا از کشور کنیا.

انتصابات مسئولان هجدهمین جشنواره صنعت چاپ

رئیس و اعضای شورای سیاست گذاری هجدهمین جشنواره صنعت چاپ با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون امور فرهنگی منصوب شدند. به موجب خبری که روز 31 تیر منتشر شد، با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی به عنوان رئیس شورای سیاست گذاری هجدهمین جشنواره صنعت چاپ منصوب شد.

همچنین محسن جوادی، معاون امور فرهنگی و رئیس شواری سیاست گذاری هجدهمین جشنواره صنعت چاپ با صدور احکامی جداگانه همایون امیرزاده، احمد ابوالحسنی، محمدحسن فکری، رضا منصوری، جلیل غفاری رهبر، علی طارمی راد، ایرج استاد علینقی، علی مغانی، محمدعلی انصاری پور، مجتبی محمودیان، غلامرضا شجاع، مهدی رحیمی یگانه، بابک عابدین، هوشیار فقیهی، علی محمد اسفندیاری، مسعود فرشی فرید و مهرزاد دانش را به عنوان اعضای شورای سیاست گذاری هجدهمین جشنواره صنعت چاپ منصوب کرد.

اعلام مهلت ثبت نام سومین نمایشگاه کتب پزشکی- دانشگاهی

آغاز به کار سومین نمایشگاه کتب تخصصی علوم پزشکی- دانشگاهی همزمان با بازگشایی دانشگاه های علوم پزشکی فرصت مناسبی برای ناشران علوم پزشکی و دانشگاهی برای تعامل بیشتر با دانشجویان و استادان دانشگاه خواهد بود و مهلت ثبت نام در این رویداد، طبق خبری که این هفته منتشر شد، تا 15 مرداد اعلام شد.

بازگشایی یک کتابخانه در تهران

کتابخانه مرحوم حاج حسین عراقچی واقع در منطقه 5، همزمان با ایام دهه کرامت و در آستانه فرا رسیدن میلاد امام رضا(ع)، دوشنبه اول مرداد، با حضور مرتضی عراقچی فرزند مرحوم حاج حسین عراقچی، محمدربیع احمدخانی مدیرکل توسعه کتابخانه ها و مشارکت ها، علی نیکنام انزابی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران و تنی چند از مسئولان و کتابداران بازگشایی شد.

این کتابخانه به صورت حق انتفاع به مدت 10 سال به اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران واگذار شده است.

تجلیل از شایستگان تقدیر جایزه کتاب سال

آئین تجلیل از شایستگان تقدیر سی و چهارمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی روز دوشنبه اول مرداد در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری برگزار گردید.

معرفی نامزدهای جایزه ادبی واو

دبیرخانه چهاردهمین دوره جایزه ادبی واو هم این هفته در اطلاعیه ای، هیات داوران این جایزه پس از مطالعه، آنالیز و داوری 80 رمان چاپ شده، شش اثر را به عنوان نامزد دریافت عنوان بهترین رمان متفاوت سال معرفی کرد.

معرفی نامزدهای بوکر 2018

اولین خبر بین المللی گزارش این هفته، معرفی نامزدهای جایزه بوکر 2018 است. با انتشار خبری که سه شنبه 2 مرداد منتشر شد، با انتشار فهرست اولیه جایزه من بوکر، این رقابت در سال 2018 به صورت رسمی کلید خورد.

در فهرست سال جاری جایزه من بوکر که دربرگیرنده نام 13 اثر است، 6 نویسنده از بریتانیا، سه نویسنده از آمریکا، دو نویسنده از ایرلند و دو نویسنده از کانادا جای گرفته اند.

رسیدن چاک پالانیک به آستانه ورشکستی

چاک پالانیک نویسنده باشگاه مشت زنی این هفته در خبری به آسوشیتدپرس گفت شاید مجبور گردد خانه اش را بفروشد تا بتواند برای مسائلی که در آژانس ادبی او ایجاد شده، راهی پیدا کند. در حالی که یکی از حسابداران آژانس ادبی پالانیک دستگیر شده، این امر فشار زیادی به وی وارد نموده است.

دارین وب، حسابداری است که در ماه می سال جاری به دلیل استفاده از موقعیت شرکت برای پنهان کردن اختلاسی چند میلیون دلاری دستگیر شد. این کارمند از سال 2001 در آژانس منهتن کار می کرد و رفتار متقلبانه وی از سال 2011 آغاز شد.

پالانیک پیش تر درباره ورشکستی اش صحبت هایی نموده بود.

سرمایه گذاری چند میلیون دلاری چین برای حیات کتابفروشی ها

سال 2016 و 2017 مردم پکن به طور متوسط هر یک 10 کتاب چاپی در طول سال مطالعه کردند در حالی که سرانه ملی مطالعه کتاب در سطح کشور 4 کتاب در سال است. یکی از مسائل کتابفروشی های چین، نبودن فضای کافی برای ادامه کار آنهاست. برای همین دولت این کشور اقدام به پرداخت سوبسید برای اجازه مکان برای کتابفروشی ها می نماید تا بتوانند مراکز تجاری فعالی در این زمینه ایجاد نمایند.

خبری که در این باره منتشر شد، مربوط به روز سه شنبه 2 مرداد است و به موجب اطلاعات آن، بسیاری از کتابفروشی های چین در یک دهه اخیر تعطیل شده اند و خوانندگان بیشتر به سمت خواندن کتاب های الکترونیک گرایش پیدا نموده اند و مقامات شهر پکن سرمایه گذاری خود را 2.8 مرتبه به نسبت سال 2016 و 2017 افزایش داده اند تا بتوانند به کتابفروشی ها یاری نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "چند انتصاب و معرفی نامزدهای چند جایزه داخلی و خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند انتصاب و معرفی نامزدهای چند جایزه داخلی و خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید