چگونه از انتقال ویروس کرونا به چشم هایمان جلوگیری کنیم؟

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، دانشکده بهداشت و مؤسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه تهران به این پرسش پاسخ داده است که هنگام تماس دست آلوده با چشم ها چه اقداماتی برای جلوگیری از انتقال کرونا انجام دهیم؟

چگونه از انتقال ویروس کرونا به چشم هایمان جلوگیری کنیم؟

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ اخبار تکنولوژی، همان طور که می دانیم ویروس کرونا می تواند به وسیله بینی، دهان و چشم وارد بدن گردد. یکی از مهم ترین راه های پیشگیری از انتقال بیماری که مکرراً توسط مراجع بهداشتی همچون سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های امریکا توصیه می گردد، شست و شوی مداوم دست ها با آب و صابون و اجتناب از تماس دست های آلوده با چشم، بینی و دهان است. اما چنانچه فردی پس از تماس مشکوک، چشم های خود را با دست های آلوده لمس کند، چگونه می تواند آن ها را بشوید؟

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشکده بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه تهران، این ویروس ممکن است به وسیله قطرات تنفسی آلوده که حین صحبت، سرفه یا عطسه فرد بیمار در فضای اطراف او پخش شده اند، وارد چشم اطرافیان گردد. علاوه بر این، تماس دست های آلوده با چشم ها، عاملی جهت انتقال ویروس به آن هاست. پس از راه یابی به چشم، ویروس می تواند در لایه ملتحمه عفونت ایجاد کند که کونژنکتیویت (چشم صورتی) نام دارد و از تظاهرات نادر بیماری کووید-19 است. سپس ویروس از این طریق می تواند به دیگر نقاط بدن راه یابد. در این راستا، استفاده از تجهیزات ایمنی مانند عینک و محافظ صورت برای پرسنل مراکز بهداشتی/درمانی توصیه شده است، تا مانع انتقال ویروس به وسیله چشم ها شوند. در خصوص افراد عادی هم مهم ترین روش پیشگیری، اجتناب از تماس و خاراندن چشم ها با دست های آلوده ذکر شده است، اما هیچ دستورالعملی در خصوص نحوه شست و شوی چشم ها پس از تماس با فرد مشکوک به کووید -19 ذکر نشده است. به عقیده چشم پزشکان، درصورتی که واقعاً دست آلوده به ویروس کرونا با چشم تماس داشته باشد، مثل این است که دست آلوده با مخاط بینی تماس داشته است و راهی نیست که بتوان جلوی تکثیر و یا اتصال ویروس به سلول ها را گرفت.

بنابراین، تا حد امکان باید افراد، مراقب تماس دست های آلوده با چشمان خود باشند. اما پس از تماس دست های آلوده مشکوک با چشم ها، بایستی ابتدا دست های خود را با آب و صابون به خوبی شسته و سپس از مواردی همچون قطره اشک مصنوعی، سرم نمکی (محلول نرمال سالین)، یا شامپو بچه رقیق شده جهت شستشوی چشم ها استفاده نمایید. به منظور استفاده از شامپو بچه می توانید یک یا دو قطره از شامپو را به یک فنجان آب نسبتاً گرم اضافه کرده و سپس یک گلوله پنبه ای تمیز را اندکی آغشته به این محلول کرده و به آرامی در راستای عقب و جلو روی پلک و مژه های خود بکشید. سپس چشمان خود را با آب شسته و با دستمال تمیز خشک کنید. پس از اتمام کار مجدداً دستان خود را با آب و صابون بشویید. در صورت در دسترس بودن محلول های مخصوص شستشوی چشم می توانید چشمان خود را با آن ها شستشو دهید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "چگونه از انتقال ویروس کرونا به چشم هایمان جلوگیری کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از انتقال ویروس کرونا به چشم هایمان جلوگیری کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید