گزارش، تصمیم ناگهانی ترکیه و بلاتکلیفی مهاجران

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، تصاویر ارسالی از مرز ترکیه و اروپا نشان می دهد که تنش در ادلب و تصمیمات واکنشی و دفعتی اردوغان٬ شرایط سخت و دشواری برای آوارگان به وجود آورده و به آنان امید واهی داده است.

گزارش، تصمیم ناگهانی ترکیه و بلاتکلیفی مهاجران

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ اخبار تکنولوژی٬ پس از اوج دریافت تنش و درگیری در ادلب و کشته شدن 33 نظامی ترکیه در شمال غربی سوریه٬ دولت اردوغان بر اساس یک تصمیم و واکنش ناگهانی٬ گفت که هیچ مانع و محدودیتی برای حرکت مهاجرین به سوی اروپا وجود ندارد و هر کسی که دلش بخواهد٬ می تواند نه به صورت پنهانی و در تاریکی شب بلکه در روز روشن٬ از مرز ترکیه عبور نموده و خود را به اروپا برساند.

اعلام این تصمیم ناگهانی٬ موجب آن شد که هزاران تن از مهاجرین مقیم ترکیه که غالب آنان٬ خانواده های آواره سوری بودند٬ از تمام مجاری زمینی و دریایی٬ راه اروپا را در پیش بگیرند و کوشش نمایند خود را به یونان و بلغارستان برسانند.

اما نه بلغارستان و نه یونان٬ برای مهاجرین٬ فرش قرمز پهن ننموده اند و به ویژه برخورد تند پلیس مرزبانی یونان و پرتاب نارنجک صوتی٬ گاز اشک آور و شلیک گلوله های هوایی به منظور ترساندن آوارگان در کنار هوای سرد و بارانی٬ شرایط تراژیکی به وجود آورد که توجه بسیاری از رسانه های دنیا را به سوی خود جلب کرد.

نگرانی اروپا

خانم اورسلا وان در لین٬ وزیر دفاع سابق آلمان که از چند ماه پیش به عنوان رئیس جدید کمیسیون اتحادیه اروپا برگزیده و مشغول به کار شده٬ در خصوص تحولات اخیر در ادلب و حرکت آوارگان به سوی اروپا ابراز نگرانی کرد.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در خصوص حرکت موج آوارگان در یک پیغام توییتری گفت: اوضاع مرز ترکیه را از نزدیک رصد می کنیم و در این مورد٬ نگران هستیم.

وی همچنین به این موضوع اشاره نموده که در خصوص اقدام ترکیه٬ با چارلز میشل رئیس شورای اروپا در تماس است.

وان در لین در خصوص تصمیمات کمیسیون اروپا اعلام نموده که پس از گفت وگوهای مفصل با نخست وزیران دو همسایه اروپایی ترکیه یعنی یونان و بلغارستان٬ به این جمع بندی رسیده که از این دو کشور حمایت گردد و هماهنگی های لازم با آژانس امنیت مرزی و ساحلی اروپا (Frontex) صورت بگیرد.

چند هزار نفر رفته اند؟

شمار آوارگان سوری مقیم ترکیه نزدیک به 4 میلیون نفر است و با احتساب مهاجرین افغانستانی و دیگر کشورها٬ بیش از 5 میلیون نفر آواره و پناه جو در ترکیه به سر می برند و همین موضوع باعث شده که ترکیه به بزرگ ترین کشور آواره پذیر دنیا تبدیل گردد.

به همین خاطر حتی اگر در شرایط کنونی چند هزار نفر از آوارگان سوری از ترکیه خارج شوند در معادلات کلان این معضل٬ تغییر محسوسی صورت نمی گیرد.

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه که در سالیان اخیر در مواجهه با امنیت مرزها و کنترل آوارگان کارنامه قابل قبولی از خود ارائه داده٬ شب گذشته٬ بخشی از آمار و ارقام حرکت آوارگان به سوی مرزها را در اختیار رسانه ها گذاشت که ظاهراً نزدیک به 50 هزار نفر در همان ساعات اولیه٬ خود را به مرز رسانده اند.

سویلو گفت: تا ساعت 23:50 دقیقه شب گذشته٬ تنها از دروازه مرزی ادیرنه به سوی یونان٬ 47130 نفر از مهاجرین٬ از ترکیه خارج شده اند پیش بینی می کنیم که این آمار به صورت تصاعدی افزایش پیدا کند.

در مرز چه خبر است؟

بر اساس اطلاعاتی که از سوی دو شبکه تلویزیونی سی.ان.ان ترک و ان.تی.وی منتشر شده٬ بعضی از آوارگان سوری توانسته اند با وسایل نقلیه عمومی یا خودروهای سواری و به شکل بدون دردسر خود را به مرز ادیرنه و مرز یونان برسانند.

اما گروه کثیری از آوارگان نیز که توان پرداخت هزینه سنگین کرایه خودرو را ندارند٬ از نقاط دور و نزدیک به شکل ایستگاه به ایستگاه و حتی با پای پیاده٬ به سوی مرز حرکت نموده اند و با توجه به برودت هوا٬ بارانی بودن مناطق مرزی و گرفتار شدن در گل و لای مزارع و روستاهای نزدیک به مرز٬ با مسائل بزرگی روبرو شده اند.

در روستای کارا آغاچ و نزدیک به دروازه مرزی پازارکوله٬ بیش از 5 هزار آواره سرمازده و گرسنه٬ با برافروختن آتش و امکانات ابتدایی نظیر چادرهای نایلونی٬ در انتظاری نامعلوم و در بلاتکلیفی به سر می برند و پلیس یونان نیز با برخوردهای تند خود آنان را ترسانده است.

استانداری استان ادیرنه ترکیه اعلام نموده که بسیاری از تشکل های مردمی٬ نهادهای خیریه و نیکوکاران این استان به مرز آمده و مقادیر قابل توجهی پوشاک٬ مواد غذایی و لوازم بهداشتی مربوط به بچه ها را در اختیار آوارگان گذاشته اند اما با توجه به افزایش تصاعدی آمار آوارگان٬ این یاری ها نمی تواند مشکل چندانی را حل نماید.

آوارگانی که در مرزهای ترکیه و اروپا٬ گرفتار و بلاتکلیف مانده اند٬ برای فرار از سرما٬ به قطع شاخه های درختان جنگل روی آورده و مواد غذایی نیز در اختیار ندارند.

یونان در وحشت نان و کرونا

سال هاست که یونان٬ عنوان فقیرترین و بدهکارترین کشور اروپایی را کسب نموده و نمی تواند از بحران خارج گردد.

حالا یک بار دیگر٬ مقامات یونان دچار وحشت شده و بیم آن دارند که با عبور آوارگان از مرز٬ علاوه بر مسائل مالی و دردسرهای همیشگی جرم خیز بودن مناطق آواره نشین٬ با مشکل کرونا هم روبرو شوند. چرا که بخش قابل توجهی از آوارگان٬ به جای عبور از دروازه مرزی٬ از مجاری پنهانی و غیرقانونی دریایی و از روستاهای مختلف خود را به یونان می رسانند و تعیین نیست آیا در این گیر و دار٬ بعضی ها ناقل ویروس کرونا هم باشند یا خیر.

نیکوس دندیاس وزیر امور خارجه یونان در بیانیه ای از ژوزف بورل مسئول بخش سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواسته که با توجه به تحولات ادلب و رویکرد جدید ترکیه در قبال آوارگان٬ هر چه زودتر یک نشست اضطراری در مجلس اتحادیه اروپا برگزار گردد.

یونان همچنین از مقدونیه و بلغارستان نیز خواسته در موضوع آوارگان٬ با آتن همفکری و همراهی نمایند.

حالا با توجه به اختلافات قدیمی یونان و ترکیه در مسائلی همچون پرونده قبرس٬ شرق مدیترانه و حریم دریایی ترکیه - لیبی٬ پای موضوع جدید آوارگان نیز به میان آمده و آتن در اعتراض به حمایت رصد هوایی از ترکیه٬ از ناتو خواسته تا امکانات رصد هوایی و سیستم دفاعی در اختیار ترکیه نگذارد.

اما ناتو اعتراض یونان را رد و اعلام نموده که رصد آواکس را بر اساس نظام نامه دفاعی داخلی ناتو٬ در اختیار ترکیه قرار خواهد رفت.

همه این ها در حالی است که شبکه های خبری تلویزیونی ترکیه در حال حاضر اکیپ های خبری خود را به مرز اروپا فرستاده اند و تصاویر ارسالی آنان نشان می دهد که تنش در ادلب و تصمیمات واکنشی و دفعتی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه٬ شرایط سخت و دشواری برای آوارگان به وجود آورده و به آنان امید واهی داده است. چرا که شواهدی در دست نیست که نشان دهد اروپا میخواهد پذیرای گروه جدیدی از آوارگان و پناه جویان گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش، تصمیم ناگهانی ترکیه و بلاتکلیفی مهاجران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، تصمیم ناگهانی ترکیه و بلاتکلیفی مهاجران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید