یک میلیارد بودجه فدراسیون برای کلیشه های مناسبتی

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، بودجه یک میلیارد تومانی کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال صرف چه فعالیت هایی می گردد و چرا این فعالیت ها اثرگذاری لازم را در فوتبال نداشته است؟ در این گزارش می توانید به پاسخ این سوال نزدیک شوید.

یک میلیارد بودجه فدراسیون برای کلیشه های مناسبتی

یک میلیارد بودجه فدراسیون برای کلیشه های مناسبتی

بهناز میرمطهریان ، چندی پیش بود که خبری از بودجه یک میلیارد و 100 میلیون تومانی کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال منتشر شد. درست در بحبوحه بی فرهنگی هایی که فوتبال را به یک میدان جنگ بین طرفداران و بازیکنان تیم ها تبدیل نموده بود. هنوز ترکش حواشی دو بازی پرسپولیس - سپاهان در لیگ و جام حذفی در فوتبال باقی است و مسوولان برای فصل جدید از لزوم فرهنگ سازی می گویند و اصلاح رفتار طرفداران.

کمیته اخلاق حتی اطلاعیه ای هم برای منحل ساختن کانون های هواداری و نظارت باشگاه ها بر کانال های هواداری صادر کرد اما در همه این مراحل به طور جدی خبری از کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال نبود. کمیته ای که برای فعالیت های فرهنگی در یک فصل چیزی حدود یک میلیارد تومان بودجه می گیرد.

-

هزینه سنگین برای پرچم و تی شرت

غلامحسین زمان آبادی به عنوان مسوول کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال این رقم را رد نمی نماید. او می گوید: سه درصد از کل بودجه فدراسیون فوتبال به فعالیت های فرهنگی اختصاص دارد. این رقم اما در سال های مختلف تغییر می نماید و ثابت نیست. بستگی دارد که در آن سال درآمد فدراسیون فوتبال چه اندازه باشد و چه یاری هایی به فدراسیون شده باشد. به طور کلی اما باید بدانیم فعالیت های فرهنگی، هزینه بر هستند. او تأکید می نماید که برای مسابقات تیم ملی باید پرچم های زیادی بین طرفداران توزیع و اقلام مختلفی تهیه گردد که هزینه این اقلام سنگین است.

این اما در شرایطی است که حتی در دوران جام جهانی فوتبال و در هنگام بازی های تیم ملی هم توزیع پرچم و تی شرت بین طرفداران ایران چشم گیر نبود و همان زمان هم نقدها زیادی نسبت به این موضوع مطرح می شد.

همین پرچم ها و تی شرت ها در مسابقات لیگ هم جایگاهی ندارد و این سوال به وجود می آید که فعالیت های کمیته فرهنگی در طول لیگ چه مواردی را شامل می گردد و این بودجه میلیاردی در لیگ صرف چه مواردی می گردد؟

-

کلیشه ای به نام فعالیت های مناسبتی

زمان آبادی جزییات بیشتری از فعالیت های فرهنگی را این طور بیان می نماید: به عنوان مثال ما دیدار تدارکاتی تیم های ملی و تیم امید را پیش رو داریم و برای آوردن خواننده پیش از آغاز مسابقه مبلغی را هزینه نموده ایم تا فضای ورزشگاه شاد گردد. همین طور ما ولادت امام رضا را داریم و به همین مناسبت می خواهیم از بازیکنانی که در نام و نام خانوادگی شان رضا دارند، تجلیل کنیم. بخشی از هزینه ها به تزئینات مربوط می گردد و موارد این چنینی که هزینه های سنگینی می طلبند.

این اقدامات فرهنگی مناسبتی اما رفته رفته به کلیشه ای تبدیل شده که کم ترین اثری بر نسل جدید نمی گذارند. نسلی که این روزها مخاطب اصلی فوتبال هستند و تعداد زیادی از طرفداران حاضر در ورزشگاه را تشکیل می دهند. مسوول کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال این نقد را می پذیرد و به برنامه های فرهنگی اشاره می نماید که برای فصل های پیش رو در نظر گرفته شده است.

-

تجربه شکست خورده عروسک های غول پیکر

زمان آبادی درباره این برنامه ریزی ها شرح می دهد: می خواهیم از عنصر تئاتر برای فرهنگ سازی استفاده کنیم. به همین دلیل عروسک های غول پیکری به ارتفاع 6 متر داشته باشیم که حرکات نمایشی را نشان دهند و تغییر رفتارها را به نمایش بگذارند. همچنین بحث تکریم ارباب رجوع را داریم که تحت عنوان تورهای یک روزه در روز مسابقه طرفداران را به ورزشگاه برسانند و در همان اتوبوس بلیت های طرفداران بین آن ها توزیع گردد. علاوه بر این ها باید شعارهای آهنگینی برای بازی های مختلف در نظر گرفته گردد و ابزارهای فرهنگی قبل از ورزشگاه ها نصب گردد.

همه این ها در شرایطی است که ما تجربه های شکست خورده ای چون عروسک غول پیکر یوز ایرانی در رقابت های جام جهانی را پشت سر گذاشته ایم که مورد استقبال قرار نگرفت. شعارها و ترانه های مورد تأیید فدراسیون فوتبال هم هرگز از سوی جامعه طرفداران پذیرفته نشد. با این حال اما همین موارد همچنان در میان برنامه ها دیده می شوند.

ورود طرفداران فقط به کارت هواداری

بنا به گفته مسوول کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال همه این برنامه ها در قالب طرح دوساله ای قرار است در ورزشگاه ها پیاده گردد. در قدم اول معاون فرهنگی باشگاه ها معین گردد. معاونان فرهنگی، شورای فرهنگی را ایجاد می نمایند و جمعیت حامیان باشگاه از همین شورای فرهنگی انتخاب خواهد شد. بر همین اساس جمعیت حامیان، کارت های هواداری را توزیع می نمایند و احتمال اینکه اجازه ورود طرفداران به ورزشگاه ها منوط به ارائه کارت هواداری باشد، وجود دارد. زمان آبادی در شرایطی به این موارد اشاره می نماید که همین حالا تاج بارها تأکید نموده که فدراسیون فوتبال مسوولیتی در قبال ورود طرفداران به ورزشگاه برعهده نمی گیرد. با این شرایط چطور می تواند علاوه بر بلیت چک کردن کارت هواداری را هم در لیست وظایف مأموران یگان ویژه قرار دهد؟

با این حال اما زمان آبادی تأکید دارد که مجموعه این اقدامات، سیاست های کلی فدراسیون فوتبال درباره تیم ملی و لیگ را به وجود آورده و علاوه بر فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ، وزارت ورزش هم برای اجرای این اصلاحات فرهنگی کنار جامعه فوتبال قرار گرفته است.

منبع: ایران ورزشی

به "یک میلیارد بودجه فدراسیون برای کلیشه های مناسبتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک میلیارد بودجه فدراسیون برای کلیشه های مناسبتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید