8 تفاوت چمن مصنوعی با طبیعی

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، یک محقق در حوزه چمن های مصنوعی و کف پوش های ورزشی در هشت محور به قیاس چمن های طبیعی و مصنوعی نسبت به یکدیگر و آنالیز وضعیت فعالیت ورزشکاران در هر یک از این دو محیط پرداخت.

8 تفاوت چمن مصنوعی با طبیعی

روح الله سمنانی رهبر، عضو هیات علمی پژوهشگاه استاندارد در گفت وگو با وبلاگ اخبار تکنولوژی، در خصوص قیاس چمن های مصنوعی با چمن طبیعی و آنالیز معایب و مزایای این دو نسبت به یکدیگر، اظهار کرد: باید چمن های مصنوعی و طبیعی را در حوزه های مختلف از جمله ایمنی و سلامت بازیکنان، عملکرد زیست محیطی، تعمیر و نگهداری، سرمایه گذاری اولیه، دوام، شرایط نصب چمن، زه کشی، آبیاری و... آنالیز کرد.

ایمنی و سلامت بازیکنان

وی با اشاره به مقوله ایمنی و سلامت بازیکنان به عنوان یکی از مهم ترین و اساسی ترین مسائل در استفاده از چمن های طبیعی یا مصنوعی، گفت: تمرین بر روی چمن های طبیعی، درصد ایمنی و سلامت بازیکنان را بالا می برد و در صورت استاندارد بودن به سلامت بازیکنان آسیبی نمی رساند. در مجموع تحقیقات بسیاری صورت گرفته تا از این قضیه آگاه شویم که آیا بازیکنان روی چمن مصنوعی دچار مصدومیت می شوند یا خیر و این که چه آسیب هایی به آنها وارد می گردد؟

این محقق در حوزه چمن های مصنوعی و کف پوش های ورزشی با بیان این که تحقیقات بسیاری صورت گرفته اما نتیجه ای در ارتباط با میزان آسیب دیدگی ورزشکاران در چمن های مصنوعی نسبت به چمن های طبیعی به دست نیامده است، گفت: این موضوع باید در خصوص ورزش های خاص، ورزشکاران خاص و شرایط خاص مورد آنالیز قرار گیرد و به طور کلی کسی نمی تواند بگوید چه اتفاقی برای یک ورزشکار در چمن های مصنوعی نسبت به چمن های طبیعی رخ می دهد چرا که باید شرایط مشابهی ایجاد کرد.

سمنانی رهبر ادامه داد: به طور کلی چمن مصنوعی برای بازی کردن ایمن است و طبق آنالیز های صورت گرفته بروز شدت و آسیب دیدگی در چمن های مصنوعی نسل جدید همانند چمن های طبیعی است اما طبق آنالیز ها، فعالیت روی چمن های مصنوعی احتیاجمند صرف انرژی بیشتری نسبت به چمن های طبیعی است و فشار بیشتری به ورزشکاران وارد می گردد.

وی با تاکید بر این که فشار وارد شده به بازیکنان در چمن های مصنوعی نسبت به چمن های طبیعی بیشتر است، اظهار کرد: بیشترین فشار وارد شده به زانوها تحمیل می گردد و مفاصل در معرض آسیب بیشتری قرار می گیرند، علاوه بر این به مفاصل و یا کل بدن در چمن مصنوعی شوک بیشتری وارد می گردد و التهاب ایجاد شده در ماهیچه ها و تنش به وجود آمده در جسم یک ورزشکار در زمان فعالیت روی چمن های مصنوعی بیشتر خواهد بود.

این محقق در حوزه چمن های مصنوعی و کف پوش های ورزشی ادامه داد: علاوه بر این چمن های مصنوعی اصطکاک بیشتری ایجاد می نمایند و ورزشکار به کالری و انرژی بیشتری به منظور فعالیت احتیاج دارد و سوخت و ساز بدن در چمن های مصنوعی بیشتر است، این در حالی است که جراحات و سایش ها و سوختگی پوست ناشی از فعالیت روی چمن های مصنوعی و آسیب دیدگی مربوط به مچ پا و پیچ خوردگی رباط در چمن مصنوعی نسبت به چمن طبیعی بیشتر است.

سمنانی رهبر با بیان این که بعضی کارشناسان معتقدند که گرانول ها در چمن مصنوعی خطرآفرین و سرطان زا هستند، خاطر نشان کرد: بعضی نیز عقیده دارند که این مواد در چمن های مصنوعی سرطان زا نبوده هرچند برای بچه ها و بزرگسالان مخاطراتی را به همراه خواهند داشت که این خطرها در دمای بالا بیشتر بوده و تنفس ورزشکاران را با سختی بیشتری همراه می نماید، بنابراین به طور کلی می توان مطرح نمود که سلامت و ایمنی ورزشکار در چمن طبیعی نسبت به چمن مصنوعی بیشتر حفظ می گردد.

سرمایه گذاری اولیه

وی با بیان این که سرمایه گذاری اولیه در چمن مصنوعی 90 تا 95 درصد هزینه دارد، گفت: این در حالی است که چمن طبیعی احتیاجمند سرمایه گذاری اولیه 65 تا 70 درصد است. همچنین هزینه نصب اولیه چمن طبیعی پایین است اما هزینه نگهداری سالانه بالایی دارد و احتیاجمند شارژ اقتصادی مستمر است، این در حالی است که چمن مصنوعی هزینه نصب اولیه بالایی دارد اما هزینه نگهداری سالانه آن پایین است.

تعمیر و نگهداری

این محقق وزه چمن های مصنوعی و کف پوش های ورزشی با بیان این که مراقبت و نگهداری از چمن طبیعی چهار برابر چمن مصنوعی هزینه در پی خواهد داشت، گفت: موارد مربوط به مراقبت و نگهداری چمن طبیعی شامل کود دادن، چمن زنی، آبیاری، نگهداری و مراقبت دائمی و غیره است و در کشورهای پیشرفته برای نگهداری و رشد بهتر چمن های طبیعی از ماشین هایی استفاده می نمایند که دارای سوخت فسیلی هستند که این مساله موجب فراوری گازهای گلخانه های می گردد، علاوه بر این استفاده از کود، مواد شیمیایی، آب، هزینه های مراقبت و نگهداری چمن های طبیعی را بالا می برد در حالی که چمن های مصنوعی احتیاجمند آبیاری نیستند و کود و مواد شیمیایی نمی خواهند و مراقبت از آنها جنس دیگری دارد.

سمنانی رهبر با اشاره به این که مراقبت و نگهداری چمن های مصنوعی پنج تا 10 درصد هزینه در پی خواهد داشت، اظهار کرد: در چمن های طبیعی هزینه های مراقبت و نگهداری معادل 30 تا 35 درصد است.

دوام

وی با اعلام این که چمن های طبیعی دوام زیادی در برابر فرسایش ندارند و احتیاجمند استراحت در مدت زمان معینی پس از انجام تمرین روی آن ها هستند، ادامه داد: طبق محاسبات استفاده از چمن مصنوعی در قیاس با چمن طبیعی 10 سال مقرون به صرفه تر خواهد بود و این در حالی است که چمن مصنوعی احتیاج به استراحت پس از انجام تمرینات ندارد.

این محقق وزه چمن های مصنوعی و کف پوش های ورزشی، ادامه داد: در چمن طبیعی امکان تمرین بیش از 20 ساعت تمرین در هفته برای ورزشکاران نیست اما چمن مصنوعی از ظرفیتی هفت تا هشت برابری نسبت به چمن طبیعی به منظور مدت زمان انجام بازی برخوردار است و می توان ورزش های مختلف را روی آن انجام داد و طبق محاسبات سالانه می توان معادل 3000 ساعت از چمن مصنوعی استفاده کرد.

شرایط نصب چمن

وی با بیان اینکه چمن طبیعی در هر شرایط اقلمی امکان رشد ندارد، گفت: چمن های طبیعی در آب وهوای سرد، خشک و گرم امکان رشد ندارند و در صورت عدم تابش مناسب نور آفتاب به خوبی رشد نخواهند کرد، این درحالی است که چمن های مصنوعی در هر محیطی امکان استفاده دارند.

آبیاری

سمنانی رهبر با اشاره به این که چمن طبیعی احتیاجمند آب زیادی به منظور ادامه حیات است، گفت: چمن مصنوعی احتیاجمند آبیاری خاصی نیست و صرفا برای خنک کردن در فصول سرد سال مورد آبیاری قرار می گیرد. طبق محاسبات آمریکایی ها هر زمینه زمین طبیعی بزرگ سالانه معادل یک میلیون گالن آمریکایی آب احتیاج دارد که هر هزار گالن آمریکایی معادل 3.78 مترمکعب است که رقمی معادل سه میلیون و 785 هزار و 411 لیتر در طول سال می گردد.

زه کشی

وی با بیان این که مورد دیگر عدم ماندگاری آب روی چمن است، ادامه داد: چمن های طبیعی در زمان بارندگی دچار آبگرفتگی بیشتر می گردد، اما چمن های مصنوعی به دلیل ماهیتی که در زمینه زه کشی دارند با سرعت بیشتری می توانند آبگرفتگی به وجود آمده در آن ها را تخلیه کرد.

عملکرد زیست محیطی

وی در خصوص عملکرد زیست محیطی چمن مصنوعی در قیاس با چمن طبیعی، گفت: مقوله ای که در ارتباط با چمن های مصنوعی مطرح است عدم سازگاری نسبت به چمن های طبیعی در محیط زیست است و پس از سرانجام عمر آن ها هرچند که امکان بازیافت دارند اما در بعضی موارد نیز باید به عنوان زباله دفع شوند و این درحالی است که چمن طبیعی از امکان بازگشت به چرخه محیط زیست برخوردار است. موضوعی دیگری که باید به آن اشاره نمود بوی نامطبوعی است که چمن های مصنوعی در زمان گرمای شدید از خود فراوری می نمایند درحالی که چمن های طبیعی از بوی مطبوع و مناسبی برخوردارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "8 تفاوت چمن مصنوعی با طبیعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 تفاوت چمن مصنوعی با طبیعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید