آبی برای نسل های آتی ایران باقی نمی ماند

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، نماینده سنندج دیواندره و کامیاران در مجلس تاکید نمود: با وضعیت کنونی، آبی برای نسل های آتی باقی نخواهد ماند که احتیاج هست در این بخش مصرف آب را به خوبی مدیریت کنیم.

آبی برای نسل های آتی ایران باقی نمی ماند

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، احسن علوی امروز در نشست خبری در جمع وبلاگ اخبار تکنولوژی استان کردستان به مسئله آب در کشور اشاره و بیان نمود: ما در کشور به شدت با تنش آبی برخورد نموده ایم و از این مرحله عبور و به مرحله اضطرار رسیده ایم. 334 شهر و 6000 روستای کشور فاقد آب هستند و بالغ بر 88 درصد سرانه آب تجدیدپذیر کشور مصرف می گردد.

وی به پروژه های راهسازی و بودجه اختصاص یافته به این پروژه ها اشاره و عنوان نمود: متاسفانه بسیاری از نهادها و دانشگاه های ما با پول نفت اداره می شوند که این یک آسیب جدی است و نباید اینگونه باشد. اتمام تمامی پروژه های راهسازی کشور احتیاجمند احتیاجمند 174 هزار میلیارد تومان است اما امسال در مجلس فقط 4500 میلیارد تومان به این پروژه ها اختصاص یافته است.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران با اشاره به اینکه قرارداد پروژه بزرگراه میاندواب - کرمانشاه بالغ بر550 میلیارد تومان است، گفت: متاسفانه به دلیل وجود معارض زیاد و صعب العبور بودن مسیرهای راه استان، هزینه احداث این پروژه بالا رفته و همین موجب کندی کار گردیده است.

وی به اهتمام وزارت راه و شهرسازی به تسریع در انجام پروژه های راهسازی استان کردستان اشاره و توضیح داد: خوشبختانه پروژه هایی همچون گردنه صلوات آباد، بزرگراه میاندواب - کرمانشاه، ورودی دیواندره، جاده سنندج - مریوان، کمربندی شهر سنندج و احداث چندین مدرسه از محل اعتبارات وزارت راه در حال اجرا است که باید قدردان این کوشش ها بود.

علوی با اشاره به طراحی استیضاح وزیر راه و شهرسازی توسط یکی از نمایندگان استان، عنوان نمود: طراحی استیضاح آقای آخوندی بعد از سفر ایشان به استان کردستان ناسپاسی و قدرنشانسی بود، ما نمایندگان هرچند برخی اوقات دیدگاه های سلیقه ای داریم اما امروز بیش از هر زمان دیگری احتیاج به تعامل داریم.

علوی اظهار داشت: خوشبختانه به دلیل بارندگی های خوب امسال، فراوری گندم در کردستان از مرز یک میلیون تُن عبور نموده که این مسئله در بهبود معیشت کشاورزان بسیار موثر خواهد بود.

وی در ادامه، از منتفی شدن انتقال آب سد آزاد کردستان به استان همدان اطلاع داد و گفت: با رایزنی هایی که با وزارت نیرو کردیم خوشبختانه فعلا جلوی این مسئله گرفته گردیده است و امیدواریم در آینده هم این مسئله اتفاق نیفتد.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران به وجود 33 سد در استان اشاره و بیان نمود: بخشی از آب این سدها به استان های همجوار منتقل می گردد در صورتی که استان خودمان در بخش آبی احتیاجمند است و نباید بگذاریم این مسئله مجددا تکرار گردد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به تصویب لایحه منطقه آزاد بانه و مریوان در کمیسیون اقتصادی مجلس، ذکر کرد: امیدواریم این لایحه در صحن علنی مجلس هم رای بیاورد چون در ایجاد اشتغال در کردستان موثر خواهد بود.

علوی با اشاره به اینکه کردستان بیش از 150 هزار نفر بیکار دارد، گفت: چون در کردستان صنایع مادر وجود ندارد تصویب لایحه منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان در اشتغالزایی موثر است و به اقتصاد ملی هم کمک خواهد نمود.

وی با بیان اینکه استان کردستان غنی از معادن است، عنوان نمود: کردستان به تنهایی توان فراوری 6.4 تُن طلا را در کشور دارد اما متاسفانه ارزش اضافه کرده آن عاید استان کردستان نمی گردد، در حالی که طلای دیگر نقاط کشور روی هم رفته به سه تُن هم نمی رسد.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران ضمن انتقاد از عدم فرآوری معادن استان کردستان، اضافه کرد: باید در پایین دست معادن هم صنایع دیگری ایجاد گردد و از خام فروشی معادن استان جلوگیری به عمل آید.

وی، کردستان را امن ترین استان برای سرمایه گذاری دانست و گفت: به دلیل نزدیکی با اقلیم کردستان عراق و دریای مدیترانه فرصت خوبی برای سرمایه گذاری در کردستان فراهم گردیده است.

علوی، همچنین از سفر کمیسیون عمران مجلس طی 15 روز آینده به استان کردستان اطلاع داد و گفت: در این سفر پروژه های عمرانی و مشکل کمبود اعتبارات آنها را مطرح و آنالیز خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: ایران امروز قدرت بازدارندگی دارد و آمریکا مزیت قدرت دفاعی را مقابل کشورهایی همچون ایران، چین و روسیه از دست داده است. ما تحریم ها را دور زدیم و کشور را در پیچ های خطرناک نجات دادیم اما امروز دشمنان با تحریم های مالی سعی بر ایجاد فشار بر ایران دارند.

نماینده سنندج عنوان نمود: ما نتوانسته ایم کارآفرین ها را با سرمایه گذاران ارتباط دهیم که دولت باید در این زمینه کمک کند.

منبع: isna.ir

به "آبی برای نسل های آتی ایران باقی نمی ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبی برای نسل های آتی ایران باقی نمی ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید