جاهای دیدنی مسجد سلیمان

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، نام مسجد سلیمان بیشتر چاه نفت را به یادمان می آورد. اولین چاه نفت خاور میانه در این شهر بود. از سویی اولین مسابقه فوتبال کشور، اولین استخر شنا، زمین تنیس، زمین گلف ایران وَ اولین فرودگاه و ده ها اولین دیگر هم در همین شهر بوده است.

جاهای دیدنی مسجد سلیمان

رفتن به شهر های تاریخی همواره جذاب بوده و هست. مثل مسجد سلیمان، شهری تاریخی که در دل کوه های زاگرس در استان خوزستان جا خوش نموده است. با قدمتی که به ایران باستان می رسد. تمدن ایلامی ها. مسجد سلیمان قسمتی از گنجِ مان، ذخایر نفتی خوبی هم دارد. علاوه بر این جاهای دیدنی مسجد سلیمان هم در زمره بهترین مقاصد گردشگری قرار می گیرند و کمتر شناخته شده، بکر، تاریخی و طبیعی هستند. نمی دانم به همه آن ها واقفید یا نه؟ اما خوب است همراه این صفحه گردشگری شوید تا سری به جاذبه های دیدنی این شهر بزنیم. با وبلاگ اخبار تکنولوژی بمانید.

جاهای دیدنی مسجد سلیمان

نام مسجد سلیمان بیشتر چاه نفت را به یادمان می آورد. اولین چاه نفت خاور میانه در این شهر بود. از سویی اولین مسابقه فوتبال کشور، اولین استخر شنا، زمین تنیس، زمین گلف ایران وَ اولین فرودگاه و ده ها اولین دیگر هم در همین شهر بوده است. اما از سویی فکرش را بکنید زیبایی های مسجد سلیمان با آن تاریخ قدیمیِ نهم یا هفتم قبل از میلاد مسیحَش می تواند چه قدر مکان دیدنی و کهن را در خود جای داده باشد.

جزیره کوشک

پشت یکی از بزرگ ترین سد های استان خوزستان، یعنی سد شهید عباسپور جزیره کوچکی قرار گرفته به نام جزیره کوشک. 12 ویلا در این جزیره و در فضایی بسیار زیبا برای پذیرایی از مسافران و گردشگران ساخته شده است. با امکانات تفریحی و اقامتی مناسبی که سر زدن به آنها در سفر به جاهای دیدنی مسجد سلیمان خالی از لطف نیست.

به خاطر داشتن طبیعتی بکر و زیبا، با آن درختان و چمنزار های منحصر به فرد و مناظر زیبای دریاچه در اطراف سد، گردشگران زیادی را مجذوب و نموده به سوی خود می کشاند.

سد شهید عباسپور

پر آب ترین و بزرگ ترین رودخانه کشور، کارون است و سد شهید عباسپور روی آن احداث شده است. در فاصله 55 کیلومتری از شمال مسجد سلیمان که یکی از بزرگ ترین سد های ایران هم هست. به صورت دو قوسی به منظور فراوری انرژی برق آبی، تامین آب شرب، صنعت کشاورزی و کنترل سیلاب آن را ساختند، پشت این سد مناظر بی نظیری به وجود آمد و چشم اندازهای فوق العاده ای پیش چشم همگان قرار داده است.

آتشکده جاویدا (سر مسجد)

از مهم ترین اماکن تاریخی و باستانی استان خوزستان آتشکده یا معبد جاویدا یا سر مسجد است که در شمال شرقی مسجد سلیمان واقع شده. اینجا یکی از همان بناهایی است که قدمش به قرن هفتم قبل از میلاد می رسد. تاریخ نگاران بر این باورند که الگوی معماران و سازندگان این بنا برای ساخت آن، بنای تاریخی تخت جمشید بوده است. به علاوه اینکه به دستور یکی از پادشاهان بزرگ هخامنشی هم بنا شده است. جالب است به شما بگویم وزن هر کدام از سنگ های به کار رفته در آتشکده جاوید، به 4 یا 5 تن هم می رسد.

پارک جنگلی تمبی

یکی دیگر از جاهای دیدنی مسجد سلیمان در در شش کیلومتری این شهر و در کنار نیروگاه برق تمبی پارک جنگلی زیبایی در جنوب آن قرار گرفته است. دارای مناظری بسیار زیبا و طبیعی است. آلاچیق ها و امکانات مناسب گردشگری این پارک باعث شده بسیاری مسافران و خانواده ها در روز های تعطیل به اینجا سر زده و در کنار یکدیگر خاطره سازی نمایند.

دشت گلگیر

یکی از زیبا ترین جاهای دیدنی مسجد سلیمان در 38 کیلومتری شمال شرقی این شهر قرار گرفته است. پر از گُل و دشت های سرسبز و زیبا که یک پای گردشگری این شهر هم محسوب می گردد. دشتی که نه تنها خودش یکی از جاهای دیدنی مسجد سلیمان است بلکه در دل خودش یک جاذبه دیدنی دیگر هم دارد. چشمه ای که آب گوگردی دارد و از اعماق زمین می جوشد. در فصل زمستان و پاییز آب گرم دارد و در بهار و تابستان آب آن خنک است. با خواص بسیاری برای درمان بیماری های مفصلی.

آبشار نگین

در روستایی به نام نگین و در محلی کمتر شناخته شده آبشاری به همین نام، بسیار زیبا و بکر واقع شده است. در شمال دریاچه سد شهید عباسپور، واقع شده است و نقش نگینی بر پهنای این دیار بکر را ایفا می نماید. آبشاری مرتفع و سرسره مانند است که روی کوه جاری شده و می توان ساعت ها به زیبایی آن خیره شد و از آن عکس های متعدد ثبت کرد.

منطقه شکار ممنوع شو ولندر

در زاگرس جنوبی منطقه شکار ممنوعه ای وجود دارد به نام شو ولندر. در شهر مسجد سلیمان است و دارای تنوع گیاهی و جانوری بسیار خاصی است. از جمله مناطق ارزشمند استان خوزستان و کشور، بوده و از جمله جاهای دیدنی مسجد سلیمان است. از نظر حیات وحش جانوری بی نظیر است و می تواند سوژه خوبی برای عکاسی هم باشد.

معبد بردنشانده مسجد سلیمان

معبد بردنشانده، مکانی برای انجام مراسم مذهبی هخامنشیان در فضای باز بوده است. به جای مانده از دوران حکمت آنان که در 16 کیلومتری شهر مسجد سلیمان در جاده سد شهید عباسپور قرار گرفته است. برای قرن ها این تشریفات مذهبی، در این معبد انجام می شده و نقوش برجسته روی سنگ های آن رد پایی از عهد اشکانیان را نیز نشان می دهد. یکی دیگر از جاهای دیدنی مسجد سلیمان که در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

تپه باستانی کلگه زری (زرین)

در جنوب شهر مسجد سلیمان در منطقه کلگه تپه باستانی کلگه زری واقع شده است و به هزاره سوم قبل از میلاد می رسد. عجیب است اگر تا به حال به آنجا سر نزده باشید. آثار کنده کاری شده از انقلاب حضرت ابراهیم روی صخره ای در این تپه، وجود دارد و تاریخ نگاران و کارشناسان معتقدند نشان از پذیرفتن دین آن حضرت از سوی مردم مسجد سلیمان فعلی بوده است.

آثاری از سلسله های ساسانی و اشکانی نیز به دست آمده و می گویند این تپه باستانی در دوران حکومت هخامنشیان هم از اهمیت بالایی برخوردار بوده است.

دشت شیمبار

یکی از پر جاذبه ترین مقاصد گردشگری-تفریحی در 75 کیلومتری مسجد سلیمان دشت شیمبار است. این دشت به نام شیرین بهار هم معروف است. در مرز استان خوزستان و چهار محال بختیاری جای گرفته و بسیار دیدنی است.

منبع: پیام دلتا

به "جاهای دیدنی مسجد سلیمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی مسجد سلیمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید