شفاف سازی در آمار موجب ارتقا اعتماد ذینفعان خواهد شد

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، تهران (پانا) - مدیرکل دفترآمار و فرآوری داده های وزارت صنعت، معدن و تجارت می گوید استفاده از ابزارهای کنترل سیستمی، بهره گیری از روش های علمی در فراوری و انتشار آمار، استانداردسازی تعاریف پایه که موجب پرهیز از ارایه آمارهای متفاوت در موضوعات یکسان می گردد و شفاف سازی در روش های فراوری آمار موجب ارتقا اعتماد ذینفعان خواهد شد.

شفاف سازی در آمار موجب ارتقا اعتماد ذینفعان خواهد شد

به گزارش شاتا، ناهید زندی زاده در جلسه ای که به مناسبت روز آمار برگزار شده بود، اضافه کرد: تدوین نظام نامه آماری، استاندارد نمودن تعاریف و مفاهیم، تهیه شناسنامه های اقلام و شاخص ها با همکاری سازمان های زیر مجموعه از اقداماتی است که در یک سال گذشته صورت گرفته است.

مدیرکل دفترآمار و فرآوری داده های وزارت صمت در تشریح روش ها و ابزار احتیاجهای اطلاعاتی ذینفعان حوزه فعالیت خود، نیز اضافه کرد: بستر این تبادلات به اشکال مختلف ایجاد شده است، با بعضی از دستگاههای اجرایی تبادل اطلاعات به صورت برخط صورت می پذیرد و امید است در آینده نزدیک با گسترش این تبادلات ارایه آمار و اطلاعات به صورت کامل تر صورت پذیرد.

همچنین اطلاعات و آمار مورد احتیاج مراجع آماری نظیر مرکز آمار ایران و مراکز پژوهشی بطور مستمر در اشکال مختلف در اختیار آنها قرار می گیرد.

زندی زاده توضیح داد: در سطح عمومی نیز فضای مناسب در پورتال وزات صنعت، معدن و تجارت ایجاد شده که به وسیله آن گزارشات بین الملل، محصولات منتخب و گزارشات عملکرد روزانه، ماهانه، سالانه و نیز سری های زمانی داده های بخش صنعت، معدن و تجارت بصورت مستمر تهیه و در اختیار ذینفعان قرار می گیرد.

مدیرکل دفتر آمار و فرآوری داده های وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد ارتقای اعتماد ذینفعان آمار به گزارشات منتشره توضیح داد: استفاده از ابزارهای کنترل سیستمی، بهره گیری از روش های علمی در فراوری و انتشار آمار، استانداردسازی تعاریف پایه که موجب پرهیز از ارایه آمارهای متفاوت در موضوعات یکسان می گردد و شفاف سازی در روش های فراوری آمار موجب ارتقا اعتماد ذینفعان خواهد شد.

وی درباره راه های دسترسی ذینفعان به داده ها و گزارشات اضافه کرد: در چارچوب قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و با اعتقاد به رعایت کامل حقوق شهروندان به وسیله پورتال وزارت کلیه اطلاعات به صورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و این اطلاعات در قالب انواع گزارشات و نیز ریز داده های مربوط به واحدهای صنعتی، معدنی و تجاری می باشد.

مدیرکل دفترآمار و فرآوری داده های وزارت صمت با اعلام اینکه ارتقا کیفیت آمارها و پاسخگویی به احتیاجهای ذینفعان در دستور کار است، گفت: در جهت ارتقا و تسهیل دسترسی به اطلاعات و آمار برنامه های کوتاه و میان مدتی در دفتر آمار و فرآوری داده ها طراحی شده است، این برنامه ها شامل بهبود سامانه های اطلاع رسانی، استخراج احتیاجهای اطلاعاتی ذینفعان و پاسخگویی به احتیاجهای آنها به وسیله تبادل اطلاعات با سایر دستگاه های اجرایی، تهیه راهنمای استفاده از اطلاعات و افزایش تنوع گزارشات مورد احتیاج مخاطبین می باشد.

همچنین حمایت از کسب و کارهای استارت آپی مبتنی بر داده و اطلاعات از برنامه های جاری وزارت صنعت می باشد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "شفاف سازی در آمار موجب ارتقا اعتماد ذینفعان خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شفاف سازی در آمار موجب ارتقا اعتماد ذینفعان خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید