نمونه های جمع آوری شده از سیارک بنو در حال رها شدن در فضا هستند

به گزارش وبلاگ اخبار تکنولوژی، خبرگزاری خبرنگاران- هفته گذشته ناسا با انتشار ویدیویی کوتاه از موفقیت فضاپیمای اُسیریس-رِکس(OSIRIS-REX) در لمس سیارک بنو خبر داد حال گزارش ها نشان می دهد این فضاپیما در حال از دست دادن نمونه هایی از سیارک بنو است که چندی پیش آنها را جمع آوری کرده بود.

نمونه های جمع آوری شده از سیارک بنو در حال رها شدن در فضا هستند

به گزارش خبرگزاری وبلاگ اخبار تکنولوژی به نقل از گیزمگ، تصاویر ارسال شده توسط فضاپیمای اُسیریس-رِکس ناسا تأیید کرده است که قسمت سر بخش جمع آوری نمونه فضاپیما به آرامی در حال بیرون ریختن برخی از مواد جمع آوری شده از سطح سیارک بنو به خارج از فضاپیما است.

فضاپیمای اُسیریس-رِکس ناسا پس از چهار سال کاوش، 20 اکتبر(سه شنبه 29 مهر) ساعت 17 به وقت منطقه زمانی شرقی(00:30 بامداد به وقت تهران) بر سطح سیارک بنو فرود آمد و از آن نمونه برداری کرد.

هنگامی که مکانیزم جمع آوری نمونه این فضاپیما موسوم به تگ انجام شد و این فضاپیما سیارک بنو را لمس کرد یکی از کارهایی که توسط این مکانیزم انجام شد، آزاد کردن انفجار گاز نیتروژن برای ترکیب خاک و سنگ های کوچک سطح سیارک بود که پس از آن عملیات، این مواد توسط فضاپیما جمع آوری شدند. از زمان تکمیل این عملیات اتوماتیک و عقب نشینی فضاپیما از سیارک، دانشمندان ناسا تصاویر ارسال شده توسط دوربین ها را برای معین میزان موفقیت آمیز بودن این عملیات بررسی کردند و سپس معلوم شد این تصاویر حاوی چند خبر خوب و بد است.

خبر خوب این است که مکانیزم تگ این فضاپیما کاملاً در زاویه درست در سطح سیارک قرار گرفته و عمل کرده است و موادی که در عمق چند سانتی متری سیارک بوده را نیز جمع آوری کرده است اما خبر بد این است در حالی که دستگاه مواد کافی بیش از حداقل 2 اونس(60 گرم) را برای بررسی جمع آوری کرده است اما معلوم شده که برخی از قطعات سنگی بزرگتر که در آنجا گیر کرده اند درب بخش فلپ مایلر (mylar flap) را که بخش کلاهک جمع آوری نمونه را تشکیل می دهد باز کرده و این قسمت به آرامی در حال نشت کردن و بیرون ریختن مواد /خاک جمع آوری شده است.

برای جلوگیری از دست رفتن نمونه های بیشتر، محققان تصمیم گرفتند برنامه را تغییر دهند تا از هرگونه حرکت فضاپیما جلوگیری کنند. محققان اکنون به جای بررسی و اندازه گیری جرم نمونه اکنون تمرکز خود را بر روی انتقال نمونه به کپسول بازگشت نمونه فضاپیما(SRC) برای نگهداری به منظور انتقال و بازگشت به زمین گذاشته اند. در همین حال گزارش شده فضاپیما در موقعیت خوبی قرار گرفته است.

توماس زوربوچن(Thomas Zurbuchen) مدیر دفتر ماموریت علوم ناسا گفت: بنو همچنان ما را با داده های علمی جدید و عالی خود شگفت زده می کند و اگرچه ممکن است مجبور شویم با سرعت بیشتری برای جمع آوری نمونه اقدام کنیم اما انجام این کار یک مشکل بد محسوب نمی شود.

منبع: خبرگزاری آریا

به "نمونه های جمع آوری شده از سیارک بنو در حال رها شدن در فضا هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمونه های جمع آوری شده از سیارک بنو در حال رها شدن در فضا هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید